Mercedes-Benz 300 SL Roadster - první sériový vůz s přímým vstřikováním

Garáž nejlepších vozů

Přidal peterampusak, dne 27. 12. 2017,  0x

Mercedes-Benz 300 SL Roadster  - první sériový vůz s přímým vstřikováním

Letos je tomu přesně 60 let, co se na silnicích projel první Mercedes Roadster 300 LS. Původně bylo myšlenou jako stylové silniční auto, úspěšná však byla i jeho nadupaná závodní verze. Výjimečný je také tím, že jako první vůz použil mechanické přímé vstřikování zajišťují autu spolehlivější dodávku paliva, vyšší výkon a nižší spotřebu.


Stylový Mercedes-Benz 300 SL Roadster byl vyráběný v letech 1957 až 1963. Letos tedy slaví krásných 60 let. Za tuto dobu bylo vyrobeno celkem 1 858 kusů, jejichž cena se pohybuje kolem jednoho milionu dolarů. První model byl představený na vyhlášeném ženevském autosalonů a okamžitě si získal stovky příznivců. Při pohledu na tento skvostný vůz ani není divu, co myslíte?


Roadster poháněl motor s karburátory s výkonem 215 koní (158 kW) a pozdější modely měly výkon o něco vyšší - 225 koní (165 kW). Maximální točivý moment se pohybovat od 5 800 Nm. Sílu motoru na zadní kola převáděla čtyřstupňová mechanická převodovka. Na svou dobu jezdilo auto opravdu rychle a bylo schopné jet rychlostí až 240 km/h.


Kvůli odstranění střechy bylo nutné kompletně přestavět podvozek a řešení dveře, které se v kupé otevíraly směrem nahoru. Konstruktérům se podařilo zachovat torzní tuhost a dveře se v případě roadsteru otevíraly klasický do strany. Oproti kupé měl také větší kufr a vůbec cestujícím poskytoval větší komfort. Uzavřené kupé daleko více působilo jako sportovní a závodní vůz.


Závodní speciál 300 SLS slavil největší úspěchy za oceánem

Pro rok 1957 vznikly také dva závodní speciály 300 SLS (Super Light Sport), které vypadaly prakticky stejně jako sériový roadster. Oproti silniční verzi byl o 400 kg lehčí a poháněl je třílitrový šestiválec s výkone 237 koní (174 kW). Závodník Paul O´Shea za volante závodního Mercedes-Benz Roadster SLS jako první v historii amerického šampionátu sportovních vozů získal tři mistrovské tituly v řadě za sebou.


Letos si Mercedes-Benz na tento nádherný a úspěšný závodní vůz vzpomněl a k oslavám 60. narozenin vyrobil absolutně dokonalou repliku tohoto modelu v tmavě zeleném laku, která je mimochodem mnohem hezčí než stříbrný originál.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.