30 nejmenších aut na světě v celé historii - 2. část

Garáž nejlepších vozů

Přidal vaclavnovy, dne 1. 01. 2020,  0x


Když se řekne nejmenší auto na světě, většina lidí si okamžitě vybaví německého Brouka, italského Fiatka a případně ještě český Velorex. To však zdaleka není vše. Pojďme si společně připomenout hned 33 nejmenších aut, která si kdy proháněla po světě. 

 1. Peel Trident - 1964

O něco větší neže Peel P50 byl jeho mladší sourozenec Peel Trident, který měl dvě sedadla vedle sebe. V roce 2011 byla výroba tohoto model obnovena, samozřejmě v modernizované podobě.


 1. Reliant Robin - 1973

Ze 70. let tu máme jediného představitele a to ikonický model na třech kolech Reliant Robin, který se proslavil díky roli v hlavní roli britského seriálu Jen blázni a koně (Only Fools and Horses) z počátku 80. let, ve scénkách s Mr. Beanem či v později v populární pořadu Top Gear. Reliant Robin se vyráběl 30 let až do roku 2003.


 1. Pasquali Riscio - 1990

Další mini auto pochází z Itálie a jedná se o elektrické auto, které bylo k mání ve dvou verzích. První byla určená pro jednu osobu a druhá větší pro dvě. Bylo to opravdu jeden z prvních elektromobilů, jehož dojezd byl slabý a to pouze 50 kilometrů na jedno nabití. Na nákup ve městě to však bohatě stačilo. Své jméno získal po indickém vozítku Rickshaw, které bylo přeloženo do italštiny. Pasquali Riscio se vyráběl až do roku 1999.


 1. ElBill Norge Buddy Cab - 1991

Tento elektromobil kompaktních rozměrů pochází z Norska a první generace byla na trh uvedena už v roce 1991. Dnes už je k mání dokonce šestá generace. Je to velmi populární vůz, o který je více než slušný zájem nejen v severských zemích. Prvních pět generací bylo vyrobeno více než 1000 exemplářů a ElBill Norge Buddy Cab se prodává do dalších 18 zemích.


 1. Ford Ka - 1996

V roce 1996 americká automobilka představila moderní malé auto Ford Ka, které bylo od začátku považováno za moderní Volkswagen Beetle. Jedná se o nejmenšího zástupce značky Ford v celé historii vůbec a dnes se vyrábí už třetí generace tohoto úspěšného modelu. 


Ford Ka je dokonce menší než populární britské a později německé Mini a to co do délky, šířky i výšky. Ford Ka z druhé generace si dokonce střihl významnou roli ve filmu Quantum of Solace o britském agentovi Jamesovi Bondovi, kde představoval vůz jeho aktuální Bondgirl. V USA se přitom obávali, že Američané nebudou ochotni kupovat vůz menší než Ford Fiesta.


 1. Corbin Sparrow - 1996

Jednomístné miniauto na třech kolech Corbin Sparow byl navržený a vyrobený vyloženě pro kratší jízdy po městě. Je to poměrně úzké auto, takže poskytuje stísněný prostor pro jednu osobu sedící za volantem. Je to však poměrně svižné auto díky elektromotoru o výkonu 27 koní. Corbin Sparow mohl jet maximální rychlostí až 112 km/h, což je pro tak malý automobil docela síla. Vůz se vyráběl do roku 2003 a celkem bylo vyrobeno něco málo přes 300 kusů.


 1. Smart ForTwo Coupé - 1997

V roce 1997 se na evropském trhu objevilo malé auto Fortwo určené pro městský provoz. Smart ForTwo je dvoumístné kupé, které na sebe strhává pozornost díky opravdu malým rozměrům a líbivým tvarům podobně jako Mini či Brouku. 


Výhodou oproti jiným menším vozítkům je poměrně rozměrná kabina, v níž se pohodlně usadí dvě dospělé osoby, rozměrné dveře usnadňující nastupování a také výše umístěná sedadla. Navíc je to hravé auto, které se příjemné řídí a ještě lépe se s ním manipuluje a parkuje v úzkých městských ulicích.


 1. Daihatsu Copen - 2001

První generace dvoumístného japonského sporťáčku, který je možné díky rozměrům parkovat v obývacím pokoji, byla uvedena na trh v roce 2001 a vyráběla se dalších 10 let, kdy ji vystřídala současná druhá generace. Sportovní vůz a kabriolet v jednom Daihatsu Copen nabízí nejen hravé svezení díky kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti, ale také určitou dávku komfortu v podobě elektricky sklápěné střechy, klimatizace i vyhřívaných sedaček.

 

 1. Reva G-Wiz - 2001

Z indického města Bangalore pochází další pojízdná “nákupní taška” a to dvoumístný elektromobil Reva G-Wiz. Uveze dvě osoby a pár tašek, takže se hodí pro městský provoz a nákupy. Náklady na provoz takového auto jsou minimální, jezdí prakticky zdarma a navíc bez emisí. Na druhou stranu je tak miniaturní vůz, až na první pohled připomíná hračku a dětské autíčko. Původní verze z roku 2001 prošla modernizací v roce 2008 a získala lepší a pevnější konstrukci, výkonnější baterie i o fous modernější design. 


 1. Tango - 2005

Malý elektromobil určený pouze pro jednu osobu vyrobil Američan Rick Woodbury se svým synem Bryanem. Nač mít velké auto pro čtyři až pět osob, když v něm jezdí jeden člověk? Potřebné peníze na rozjezd společnosti a výrobu malých sportovních vozidel získali prodejem rodinné jachty a vrhli se do výroby úzkých elektrických sportovních vozidel. Jejich jediný model Tango je vybaven dvěma elektrickým motory, které pohání zadní kola. Jejich prvním zákazníkem byl slavný herec George Clooney, který vůz propagoval v tisku. Ani jeho obličej však nevedl k velkému zájmu o koupi tohoto amerického minivozu. 


 1. Lumeneo Smera - 2008

Francouzské miniauto Lumeno Smera je široký jako motocykl, ale vejdou se do něj dvě osoby sedící za sebou. Aktuálně je Lumeno Smera se šířkou 800 mm nejužším automobilem na světě a je zapsán i v Guinessově knize rekordů.V jeho výbavě nechybí airbagy, ABS a příjemné kožené čalounění a volant nahrazují berany připomínající řízení v letadlech.


V souladu s trendem nového tisíciletí se jedná o městský elektromobil, který pohání dva elektromotory se společným výkonem 30 kW a na jedno nabití ujede až 150 kilometrů. Zajímavá je i celková hmotnost elektromobilu činící na auto pouhých 350 kilogramů. 


 1. Kandi Coco - 2009

Dvoumístný elektrický roadster pochází z americké Oklahomy a na trhu byl představený na začátku roku 2009. Vyrobila jej čínská společnost Kandi Technologies, která mimojiné vyrábí terénní vozidla. Kandi Coco je k dispozici pouze na území USA. Jedná se o malý vůz s elektrickým pohonem, moderním designem a velmi ekonomickým provozem.


 1. Renault Twizy - 2012

Také francouzská automobilka Renault přišla s vlastní verzí městského miniauta samozřejmě s plně elektrickým pohonem typickým pro 21. století. Koncept pochází z roku 2009, ale výroba modelu Renault Twizy byla zahájena o tři roky později. Renault Twizy pohání baterie o výkonu 6,1 kWh a na jedno nabití zvládne ujet až 100 kilometrů.


 1. Bolloré BlueCar - 2013

BlueCar je díly francouzské automobilky Bolloré a jedná se o čtyřmístný moderní vůz s ekologickým elektropohonem. Původně byl vyroben pro účely služby sdílení aut Autolib v Paříži, ale o rok později se elektromobil BlueCar začal prodávat i komerčně. 


Na jedno nabití BlueCar nabízí dojezd až 250 kilometrů a jeho prodejní cena je 12 tisíc euro. K mání je ale zatím pouze ve Francii. Pro zajímavost elektromobily Bolloré BlueCar využívají také četníci v proslulém městě Saint-Tropéz.


 1. Uniti One - 2018

Jedním z nejnovějších počinů v oblasti malých aut je elektromobil Uniti One z roku 2018 od švédské společnosti Uniti, vývoj a výroba však probíhá ve Velké Británii. Uniti One je třímístné miniauto. Vedle zajímavého moderního designu zaujme uspořádání kabiny, kdy řidič sedí uprostřed a za ním dva další spolucestující. Motor má výkon 50 kW a může jet maximální rychlostí až 130 km/h. 


Nejedná se o žádnou “lidovku” jako v 50. letech. Uniti One má elektricky nastavitelná zrcátka, LED denní svícení, vyhřívané přední sklo, parkovací kameru, dvě dotykové obrazovky, kvalitní čalounění interiéru, elektricky ovládaná okénka i střešní okno. To všal za cenu převyšující půl milionu korun.Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.