3 nejvíce ulítlé prototypy aut z 50. a 60. let

Veteráni a historie

Přidal peterampusak, dne 20. 12. 2017,  0x

3 nejvíce ulítlé prototypy aut z 50. a 60. let

V 50. až 60. letech vznikla absolutně šílená auta, co se techniky, vzhledu a tvarů týče. Jistě, vzbuzují úžas nad tím, co konstruktéři dokázali v této době vymyslet a vytvořit. Přesto tato auta byla natolik mimo svou dobu, že se nikdy nedočkala sériové výroby. Naštěstí se dochovaly prototypy, které můžeme obdivovat dodnes. A světě div, stále jsou funkční.

Dodge Deora - futuristický pick-up bez dveří

Pick-up, jaký svět nespatřil a jen tak nespatří, přinesl rok 1967 v produkci automobilky Dodge. Model Dodge Deora bez dveří s uhlazeným designem ve zlatém provedení působil a stále působí značně futuristicky. Na vývoji konceptu se v 2. polovině 60. let podíleli bratři Mike a Larry Alexandrovi a designér Harry Bentley Bradley. Výsledkem byl zcela ojedinělý dodávkový vůz, který se stal předlouhou pro jedno za autíček Hot Wheels.

Unikátní Pick-up Dodge Deore vycházel z “usedlejšího” tehdy nového sériového modelu Dodge A100, který prošel radikální proměnou. Na rozdíl od původního modelu však k práci nikdy neposloužil. Korbu totiž zabíral motor s chladičem a palivová nádrž. Největší pozornost však vzbuzuje kabina bez dveří. Jako dveře funguje výklopné čelní sklo a sklápěný prostřední díl masky mezi hlavními světlomety.

 

Chevrolet Astro III - raketa na kolech

Tento koncept od Chevroletu působí spíše jako raketa nebo tryskové letadlo než jako auto. Není divu, že občas narazíte na hlášku, že se jedná o produkt NASA a ne futuristicky vyhlížející model Chevrolet Astro III z roku 1969. Je vcelku logické, že na konci 70. let takový vůz nemohl uspět jako sériově vyráběný vůz. Jako koncept je ale více než zajímavý.

Na první pohled se může zdát, že má pouze tři kola. Není tomu tak. Přední dvě kola jsou umístěná těsně vedle sebe hned po “nosem” vozidla. Vůz neměl dveře a z auta se vystupovala skrze kabinu, která se dokázala pohybovat dopředu a dozadu. Vidění dozadu zajišťovala TV obrazovka umístěná na střední konzoli. Konstruktéři prý tímto modelem předpověděli vývoj závodního vozu DeltaWing, který vznikl o čtyři desítky let později.

Lincoln Futur - nejlepší vzor pro Batmobil

V roce 1955 se Ford Motor Company Billa s Johnem Najjarem pustili do výroby ojedinělého vozidla Lincoln Futura. Futuristické auto vycházelo z drahého modelu Lincoln Continental Mark II, pod jehož kapotou se ukrýval osmiválcový motor s objemem 6 litrů. Za pozornost stojí místa pro řidiče a spolujezdce, která byla oddělená plexisklem a vypadají jako dvě “vajíčka”.

Lincoln Futura s ohromnými ploutvemi na předních i zadních blatnících se v roce 1959 objevila ve filmu It Started with a Kiss v černo-rudém provedení. Poté by vůz pravděpodobně skončil na šrotišti, kdyby si jej o jedenáct let později nevšiml producenti tehdy populárního seriálu Batman. Za pouhý jeden dolar odkoupili filmaři  auto ve zuboženém stavu a udělali z něj Batmobil. Auto se stalo velmi populárním a rázem se objevila spousta replik.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.