Sporťák Aston Martin, lidový Citroën a terénní Land Rover - 3 světová auta, která letos oslaví kulatiny

Garáž nejlepších vozů

Přidal racingman, dne 8. 01. 2018,  0x

Sporťák Aston Martin, lidový Citroën a terénní Land Rover - 3 světová auta, která letos oslaví kulatiny

V minulém článku jsme si posvítili na česká auta, dnes se zaměříme na auta od slavných zahraničních značek. Podle nás si letos zaslouží velkou oslavu proslulé modely sportovní vůz Aston Martin DB4, lidový Citroën 2CV a odolný Land Rover Defender.


Aston Martin DB4 - legenda mezi sportovními vozy

V roce 1958 byl na londýnské Motor Show po dlouhých čtyřech letech vývoje světu představen naprosto úžasný sportovní vůz Aston Martin DB4. Vyráběný byl až do roku 1963. Za pět let se vyrobilo pět sérií s různými obměnami. Celkem vzniklo více než 1 200 vozů, mezi nimiž se objevilo i 70 kabrioletů, 140 kusů v provedení Vantage a zhruba 100 zkrácených kupé DB4 GT.


Vzhled a tvar čtyřmístného kupé navrhlo italské designérské studio Carozzeria Touring.  Automobil je dlouhý čtyři a půl metru, na šířku měří 1 676 mm, ale vysoký je pouze 1 336 mm. Vůz pohání silný šestiválcový řadový motor o objemu 3 670 cm3, jehož autorem byl polský emigrant konstruktér Marek Tadek. Motor měl výkon 240 koní. Vedle této “základní” verze bylo možné získat motor o výkonu 266 koní či ještě silnější variantu s výkonem 302 koní.


Citroën 2CV - nejlepší auto pro romantiky

Letos oslaví toto malé francouzské legendární “autíčko” 70 let. Většina automobilových fanoušku mu neřekne jinak než kachna. Úsměvné už je samotné zadání, na základě kterého byla kachna vymyšlená. Konstruktéři údajně dostali za cíl vyrobit auto, které uveze čtyři statné venkovany se slamáky na hlavě, jeden velký pytel brambor a ošatku vajec. Rozbít se samozřejmě nesmělo ani jedno vajíčko.


Nejezdili s nim slavné osobnosti, prominenti ani nevítězil v závodech. Byl to prostě malý roztomilý lidový vůz Citroën 2CV, který si díky nízké ceně mohla dovolit většina obyvatel. A tak jej znali a znají všichni a my Češi jsme si jej zamilovali nejen díky filmům v hlavní roli se slavným komikem Funésem. V letech 1948 až 1990 bylo vyrobeno přesně 3 868 633 hučících a řvoucích kachen a v roce 1999 byl Citroën 2CV Francouzi zvolen automobilem století.Land Rover Defender - auto na pole i do města

Na počátku měla britská automobilka Rover Company nápad vyrobit všestranný vůz určený speciálně pro farmáře. Mělo sloužit především jako zemědělský vůz, terénní auto i lehký tahač, tedy vůz, který svého majitele doveze kamkoliv si zamane. V roce 1948 se objevil první model Land Rover Series I. s pohonem na všechna čtyři kola, čtyřrychlostní převodovkou a čtyřválcovým motorem o výkonu 50 koní.


Z tohoto modelu vzešel současný nejslavnější terénní vůz Land Rover Defender, jehož první kus byl vyroben v roce 1990 a poslední kus v roce 2016. Během 70 let bylo vyrobeno bezpočet různých variant včetně modelů pro hasiče, armádu, sběrače třešní či obojživelné vozy. Land Rover měli ve své garáži Sir Winston Churchill, britská královna Alžběta II. či slavný americký herec Steve McQuenn.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.