Recenze: Ford Mondeo

Garáž nejlepších vozů

Přidal leprikon, dne 14. 08. 2017,  0x

Recenze: Ford Mondeo

Ford Mondeo dlouhá léta patřil mezi stěžejní modely světově známé americké automobilky. V roce 2012 jej nahradila první globální generace zcela nového modelu Ford Fusion a poslední skladové kusy Mondea se vyprodaly během roku 2015. Dnes si starý dobrý Ford Mondeo již nekoupíte. To však neplatí pro bazary. My vám řekneme, proč je i ojetý Ford Mondeo stále dobrá volba.

Spokojení majitelé a řidiči Ford Mondea vyzdvihovali zejména výborné jízdní vlastnosti, snadnou ovladatelnost a kultivovanost, komfort, nesmrtelný motor a spolehlivé turbodiesely a také velkorysý prostor pro celou posádku. Méně pozitivně bývá hodnocena kvalita interiéru a nevýrazná dynamika. Někteří lidé by uvítali větší nabídku vozidel s automatickou převodovkou a verzi s pohonem 4x4.

Ford Mondeo - výborné jízdní vlastnosti a velkorysý prostor

Ford Mondeo patří do stejného segmentu jako Volkswagen Passat, Citröen CR, Opel Insignia, Honda Accord, Mazda 6 či Peugeot 508. V nabídce se objevil karosářské varianty liftback, kombi i klasický sedan. Ve své třídě je Mondeo stále považováno za nejlépe jezdící vozidla, která využívají na maximum motor vpředu napříč a pohon předních kol.

Nyní se vraťme k tolik chváleným jízdním vlastnostem. Hledáte-li spíše sportovní vozidla, pak Mondeo není tou pravou volbou. Jeho podvozek je spíše komfortní než sportovní, ale se skvělými vyváženými vlastnostmi. Není divu, že v řadě testů ojetých vozidel jej najdeme na prvních místech. Co se “zábavy” týče, podobné vlastností nabízí Mazda 6 nebo BMW řady 3. A to už je velká pochvala.

Dalším velkým kladem je prostornost. Na silnici nezabere o moc místa než jiná vozidla ze stejného segmentu. Avšak každý člověk, který si alespoň jednou za života do Mondea sedl, byl doslova nadšen nadmírou místa. Ford Mondeo je doslova obří, co se interiéru týče. Někdo by mohl dostatek prostoru označit až za marnivý. Kam se hrabe dvojkový Škoda Superb, ale i aktuální model Ford Mondeo.

Ford Mondeo s filtrem nebo bez?

V roce 2010 se tehdy nové Mondeo začala prodávat s filtrem pevných částic. O modely z “předfiltrové doby” byl velký zájem a i dnes si drží poměrně slušnou cenu. Nejžádanějším se stál motor 1.8 TDCI bez filtru. Při koupi ojetého Mondea stojí za úvahu, zda je lepší pěkné auto s menším nájezdem a filtrem pevných částic nebo auto bez filtru, ale vybydleným vnitřkem a dvojnásobným nájezdem.

Facelift ze stejného období přinesl denní LED světla a poupravený interiér, který se dočkal kritiky za nízkou kvalitu a laciné provedení. Také zbývající výbava není žádný velký zázrak. Automatická dvouzónová klimatizace je běžná. Vyšší výbavy mívají originální navigaci, vyhřívaná sedadla, vyhřívané čelní sklo a parkovací senzory, které jsou u auta této velikosti ohromnou výhodou.

Ford Mondeo - pro pohodlné a bezpečné cestování

Nečekejte žádné “žihadlo”. Ford Mondeo je ideální vůz pro pohodlné cestování bez ambic překonávání rychlostních limitů. Auto jede perfektně, chod motoru je kultivovaný a slušnou sílu má i motor s nejslabší verzí výkonu. Na dálnicí nabízí pohodlnou jízdu, jeho opravdové kouzlo však vynikne při jízdě v zatáčkách a na hodně se kroutící silnici. Podvozek perfektně tlumí nerovnosti, podrží karosérii a vůbec platí, že oba konce auta svou práci odvádí na 100 %.

Pro některé řidič je menším zklamáním pocitová dynamika. Jedná se však pouze o pocit. Ford Mondeo je skvělé odhlučněné vozidlo a rychlost vnímáte úplně jinak. Ačkoliv jedete stovkou, uvnitř auta máte pocit, že se ploužíte šedesátkou.

Problém nastává, pokud byste chtěli Ford Mondeo s pohonem 4x4. Takový model totiž nikdy neexistoval a nikdy nebude. Horší nabídka se týká i modelů s automatickou převodovkou a to zejména v případě naftových motorů. Kdo by zatoužil po Mondeu s dieselovým motorem a v automatu, bude muset hledat delší dobu.

Ford Mondeo - spolehlivé auto mezi ojetinami

Hledáte-li spolehlivé auto s dobrými jízdními vlastnostmi, je Ford Mondeo skvělou volbou. Jen málokteré auto nabízí lepší poměr spolehlivosti, jízdních vlastností, komfortu, provozních nákladů i zábavy pro řidiče. Při výběru však hledejte takové auto, která má dohledatelnou minulost a úplnou servisní historii.

Kvalitní auta najdete i v české nabídce, nemusíte hned mířit za české hranice. Riziko stočeného tachometru je u pochybných importů téměř jistotou. Nesmrtelné jsou motory 1.8 TDCI a 2.0 TDCI. Lepší je také laciněji vypadající interiér než-li vybydlené Mondeo, které se nejčastěji používalo jako stěhovací auto. Samozřejmě hodně záleží na tom, kolika rukama vybrané Mondeo prošlo, a jak se o něj jednotliví majitelé starali.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.