První automobil na světě

Veteráni a historie

Přidal nicolaus, dne 1. 01. 2017,  0x

První automobil na světě

Dnes nám tak rozšířené slovo, jako je ,,automobil", nepřijde vůbec zastaralé. Od počátků tohoto slova uplynulo mnoho let. Podívejme se, jak to vlastně celé začalo.

Koncem 18. století se objevují první úspěšné pokusy s vozidly, které měli pohon zhotovený pomocí parního stroje. K prvním konstruktérům těchto strojů patřili bezpochyby vynálezci, jako například James Watt (původem Skot) nebo Francouz Nicolas Joseph Cugnot. Parní stroj s francouzským původem uvezl až čtyři cestující a dokázal jet rychlostí až 9 km/hod, což byla na rok 1769 opravdu vysoká rychlost.

Na počátku 19. století stále vládly parní stroje, které byly postupně lepší a rychlejší. Stále byly ale velmi náročné na provoz.

Postupem času se ale do převahy dostaly benzínové motory. Během 2.světové války nastal nedostatek ropy, a tak museli některé země pro pohon svých automobilů používat plyn. Benzínové motory se totiž daly pro plyn lehce uzpůsobit.

Ve druhé polovině 19. století se však stalo něco, co nikdo neočekával. Poprvé se podařilo uvést do provozu první spalovací motory. Významné roky jako 1862 až 1866 znamenaly vývoj prvního čtyřdobého spalovacího motoru. Vynálezcem byl Nicolaus Otto.

Dalším významným vynálezcem byl Gottlieb Daimler. V roce 1885 spolupracoval s W.Maybachem a vytvořil první lehký spalovací motor, který byl poháněn benzínem.  Ve stejném roce ho na zkoušku zabudoval do dřevěné dvoukolky. V listopadu podnikl úspěšnou zkušební jízdu, a vznikl tak první motocykl.

Automobilové závodění

První automobilový závod byl uskutečněn 18. prosince 1898 v městečku Acheres (Francie). V tomto závodě zvítězil na 2 km trati francouzský hrabě Gaston de Chasseloup-Laubat, jehož automobil vyvinul rychlost 58,86 km/hod.
Za necelý měsíc ho ale překonal Camille Jenatzy (Belgie) rychlostí 62,12 km/hod. Poté se objevil konstruktér Jean-taud a dosáhl rychlosti nejvyšší všech dob - 91,361 km/hod.

Mercedes-Benz

29. ledna 1886 požádal Karl Benz o patent pro svůj automobil. V listopadu 1886 mu byl patent udělen. V patentu byla napsána tříkolka, která byla poháněna především spalovacím motorem.

Karl Benz patřil mezi první konstruktéry, kteří přistoupili k návrhu motorového vozidla originálně. První Benzův automobil byl poháněn čtyřdobým benzínovým jednoválcem, který měl elektrické zapalování, karburátor a kapalinové chlazení.

První airbag

V roce 1952 si nechal airbag patentovat Američan John W. Hetrick. Od 15. srpna roku 1975, museli  být automobily vybaveny zařízením, které řidiče ochrání před nárazem při rychlosti 30 mil za hodinu (což je zhruba 48 km/h).

 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.