Oprava hlubokých škrábanců karoserie

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 31. 07. 2017,  0x

Oprava hlubokých škrábanců karoserie

Ať už se svým motorovým miláčkem jezdíte a parkujete sebeopatrněji, škrábancům se v průběhu let nevyhnete. Mnohé z nich si způsobíte sami při běžném provozu, jiné budou od ostatních účastníků provozů. Důležité je odhadnout, který ze škrábanců a oděrek je třeba opravit, aby nedošlo k vážnějšímu poškození karoserie v podobě nežádoucí koroze.

Jakékoliv poškození laku není příjemného. Kromě toho, že auto velmi rychle přestane vypadat jako nové, hrozí autu další škody, které vám můžou nadělat pořádnou díru v rozpočtu. Lepší je opravit je co nejdříve po jejich vzniku. Zejména hluboké oděrky a škrábance mohou přerůst v korozi a auto začne po čase rezivět. Nemluvě o tom, že daleko lépe prodáte dobře vypadající auto než poškrábanou plechovku.

Jak ke škrábancům může dojít? Příčin je celá řada. Nejčastěji za drobné oděrky mohou odlétávající kamínky, vyčnívající ostré keře či silné krupobití. Mezi další příčiny patří špatné parkování a neopatrné otevírání dveří. Následky v podobě škrábanců a oděrek můžete nechat opravit v servisu nebo se o ně postarat sami. Jak na to?

Vosky nejen pro dokonalý lesk

Vosky speciálně určené pro údržbu auta slouží především k obnovení lesku laku. Některé vosky obsahují drobné abrazivní součástky, které dokáží odstranit drobné škody na laku. Použití je snadné, pokud dodržíte pravidla při nanášení vosku.

Nejprve je nutné vozidlo důkladně umýt a zbavit jej všech nečistot a prachu. Ideální je důkladně ruční umytí pomocí speciálního šampónu na auta a měkkého hadru. Nakonec auto spláchněte čistou vodou. Auto nechte usušit nebo použijte čistý ručník z jemného mikrovlákna. Teprve poté aplikujte vosk pomocí speciálního aplikátoru nebo čisté utěrky z mikrovlákna, který zakryje drobné škrábance a oděrky.

Retušovací fixy a pera odstraní škrábance od kamínků

S kamínky je to neustálý boj. Vznikají po nich malé škrábance, které nebývají hluboké, ale jsou vidět. K jejich opravě se hodí retušovací pera či fixy, které jsou k sehnání v kamenných prodejnách i na internetu. Aplikovat je můžete na jakoukoliv barvu laku.

Jejich výhodou je malá velkost a snadné skladování. Uzavřené pero či fix je nutné před použitím protřepat. Poté jej přiložte ke škrábanci a škrábanec naplnit. Nakonec ošetřenou rýhu otřete suchým hadrem, abyste místo zbavili přebytečné hmoty a nečistot. Nechte zaschnout ideálně na přímém slunci a v případě potřeby zopakujte.

Brusné a leštící pasty na na větší skřábance

Pasty se prodávají bezbarvé i barevné. Jedná se o směs abraziv rozmíchaných v tuhém tukovém základu. Kvalitnější pasty nejsou toxické, nezapáchají a nedráždí. Používají se k odstranění větších škrábanců, u kterých nepomůže vosk ani retušovací fix. Navíc dokáží zintenzivnit barvu laku. Nepoužívat na přímém slunci!

V případě ručního použití naneste pastu na poškozený lak a rozetřete ji krouživými pohyby. Opakujte, dokud nebude lak vypadat jako nový. U větších a hlubších vrypů a rýh použijte brusnou pastu s brusným kotoučem. Nejprve zbruste lák až na podkladovou barvu, čím srovnáte rýhu. Poté naneste speciální karosářský tmel a nechte jej důkladně vytvrdnout. Až bude úplně zaschlý, zbruste tmel brusnými kotouči. Nakonec opravené místo přelakujte.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.