Neplacené úseky dálnic

Praktické rady

Přidal benes.cld@gmail.com, dne 14. 06. 2017,  0x

Neplacené úseky dálnic

V České republice je od začátku roku 2017 celkem 111 kilometrů dálnic, které jsou neplacené. Jde o jedenáct úseků, většinou se jedná o obchvaty měst nebo úseky, přes které vedou silnice prvních tříd. Zavedení neplacených úseků má ulevit městům, v jejichž okolí dálnice zdarma budou. Řidiči se nově vyhnou centru města a tranzitovat budou moci po dálnici.

Dálnice bez poplatku

Od začátku roku je zdarma vjezd do Prahy po Pražském okruhu směrem od dálnice D7 až po ulici k Barrandovu. Zdarma je i vjezd do Prahy po dálnici D6 a D7. Bez poplatků mohou do Prahy dojet třeba také obyvatelé Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi, placený úsek dálnice D10 totiž začíná až za sjezdem na Starou Boleslav a Lysou nad Labem. Zdarma je i příjezd do hlavního města po dálnici D11, a to od sjezdu na Jirny a Úvaly.

Dálnice bez poplatku nejsou jen v okolí Prahy, ale například i na dvou kilometrech D1 u Kroměříže, zdarma je i obchvat Berouna, Králova Dvora a Plzně na D5

Nově řidiči nic nezaplatí za jízdu po obchvatu Ústí nad Labem na D8, kde je silnice I/13. Zdarma je také obchvat Olomouce na D35, konkrétně úsek až k silnici I/55 a obchvat Prostějova na D46.

V blízké době by mohla na seznam neplacených úseků přibýt dálnice D1 před Prahou, konkrétně od exitu 12. Jízda po tomto úseku je nyní bezplatná v souvislosti s rekonstrukcí ulice Přátelství, jde však o dočasné opatření. Pokud by se neplatily poplatky na této části dálnice D1, snížilo by se výrazně dopravní zatížení nejen na ulicích Černokostelecká, Přátelství a Kutnohorská, ale i na všech přilehlých ulicích.

Úseky dálnic, které jsou bez poplatku
Vjezd do Prahy po Pražském okruhu od dálnice D7 po ulici K Barrandovu
Vjezd do Prahy po D6
Vjezd do Prahy po D7
Vjezd do Prahy po D10 od sjezdu na Starou Boleslav
Vjezd do Prahy po D11 od sjezdu na Jirny
Obchvat Kroměříže na D1
Obchvat Berouna a Králova Dvora na D5
Obchvat Plzně na D5
Obchvat Ústí nad Labem na D8, kde je silnice I/13
Obchvat Olomouce na D35, úsek až k silnici I/55
Obchvat Prostějova na D46

Neplacené úseky dálnic neznamenají zvyšování poplatků za známku

Dobrou zprávu také je, že dálniční úseky bez poplatku nezvýší cenu dálniční známky. Roční kupon pro auto do 3,5 tuny tak i nadále stojí 1500 korun, měsíční 440 korun a desetidenní 310 korun. Kamiony a autobusy pak za použití dálnic platí formou mýtného podle ujeté vzdálenosti.

V České republice je celkem 1225 kilometrů dálnic. Maximální povolená rychlost na nich činí 130 kilometrů za hodinu. Kromě dálnic se poplatky platí také na některých silnicích prvních tříd. Stát tak vybírá poplatky celkem na asi 1400 kilometrech. Do budoucna chce ministerstvo zpoplatnit dalších zhruba tisíc kilometrů vybraných silnic.

V současné době se staví nebo modernizuje zhruba sto kilometrů dálnic. Tyto by měly být otevřeny nejpozději v roce 2019. Nejvíce oprav je plánováno na dálnici D1. Právě kvůli stavebním pracem se dálnice potýká s častými dopravními problémy a kolapsy.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.