Lamborghini Marzal - průhledný krasavec, ve kterém se svezl monacký kníže

Technika a design

Přidal karelstary, dne 19. 07. 2018,  0x

Lamborghini Marzal - průhledný krasavec, ve kterém se svezl monacký kníže

V roce 1967 byl na ženevském autosalonu představen unikátní koncept čtyřmístného sportovního vozu s motorem umístěným až za zadní nápravou. Lamborghini Marzal oslnil veřejnost i odborníky svým impozantním vzhledem, kterému dominovala velká prosklená plocha karoserie a dvoje velké prosklené dveře otevírající se směrem nahoru.

Lamborghini Marzal zůstal konceptem a do výroby se nikdy nedostal. Jediný zástupce byl natolik okouzlující, že dodnes patří mezi nejslavnější koncepční vozy. Už jeho představení světu bylo zcela výjimečné. 7. května 1967 za volant usedl sám monacký kníže Rainier III. v doprovodu princezny a bývalé herečky Grace Kelly. Působivá jízda byla první a poslední jízdou Lamborghini na veřejných komunikacích až do letošního roku 2018, kdy se plně funkční koncept zúčastnil významné akce Grand Prix Monaco Historique.


První čtyřmístné auto v historii Lamborghini

Proč vůbec čtyřmístné Lamborghini vzniklo? Zakladatel a šéf italské automobilky Ferruccio Lamborghini chtěl mít ve svém portfoliu také čtyřmístného zástupce, do kterého by se pohodlně vešly čtyři dospělé osoby. Na zadní sedadla sportovního kupé Lamborgini 400 GT se vešly maximálně dvě děti. Návrhem nového vozu byl pověřen Marcello Gandini, který tehdy působil v designérském studiu Bertone jako šéfdesignér. Název Marzal pochází od speciálního plemene býka chovaného pro zápasy.

Na první pohled unikátní koncept nezaujal ani tak čtyřmístnou kabinou jako průhlednou karosérií. Vůz měl dvoje velké prosklené dveře bez B-sloupků, které umožňovaly nástup všem pasažérům. Otevíraly se směrem vzhůru. Prosklená byla také celá plocha střechy. Výrobou byla pověřená společnost Glaverbel z Belgie. Celková prosklená plocha zabíral 4,5 m2. Do auta bylo vidět a posádka neměla žádné soukromí. Ženy s odhalenými nohami by se tak v autě nemusely cítit vůbec příjemně :)

Také vnitřek interiéru působil díky obří prosklené ploše a sedadly potaženými stříbrnou kůží značně futuristicky.


Netradičně umístěný motor

Všechny auta značky Lamborghini mají motory umístěné vpředu za přední nápravou nebo uprostřed. Lamborghini Marzal je s motorem umístěným za zadní nápravou výjimkou. K výjimečnému umístění motoru došlo proto, aby v kabině vznikl dostatečný prostor pro celou posádku, včetně zadních sedadel. Za tímto účelem vznikl kuriozní motor.

Základem byl vidlicový dvanáctiválcový motor z Lamborghini Miura, který byl rozdělen na dvě půlky, čímž vznikl řadový dvoulitrový šestiválec. Společně s prodloužením rozvoru bylo docílené zvětšení prostoru uvnitř auta. Celý vůz chrání obvodová pryžová lišta. Pryžové nárazníky má Marzal na přídi i zádi. Přídi dominuje šest obdélníkových světlometů. Dominujícím prvkem celého vozů je tvar šestihúhelníku, který se opakuje například na volantu, výplni sedadel, palubní desce a litých kolech značky Campagnolo. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.