Kupní smlouva na prodej garáže – zdarma

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 23. 05. 2017,  0x


Plánujete kupovat garáž, ale nejste si jisti tím, co před uzavřením a hlavně po něm udělat, abyste se vyhnuli případným problémům? Zjistěte, na co byste rozhodně neměli zapomenout! A pokud navíc garáž sami prodáváte a lámete si hlavu se sepisováním smlouvy, máme pro vás menší bonus, a tou je vzor smlouvy zdarma ke stažení.

Co zařídit před uzavřením smlouvy?

Vy jakožto kupující nemusíte zařizovat zpravidla nic snad jen kromě toho, že si připravíte stanovenou částku. Každý zákazník by měl mít dostatek času na to, aby smlouvu důkladně pročetl a sám posoudil. Pokud je to tedy možné, nechte si její kopii prodávajícím zaslat alespoň týden před termínem uzavření smlouvy na email. Tím získáte dostatek prostoru, abyste si vše pečlivě prostudovali. Při jejím podepisování navíc zkontrolujte, že se jedná o totožné dokumenty.

Dále také nesmíme zapomenout i na samotnou garáž.  Důkladně si ji prohlédněte, ať jste si plně jistí, že obsahuje vše, co bylo dohodnuto. Pokud smlouvu podepíše a o pár hodin později zjistíte, že má objekt nenahlášenou vadu, s podobným problémem toho už opravdu moc nezmůžete.

Většina lidí bohužel velice často zapomíná na to nejdůležitější. Je jím zjištění vlastnictví nemovitosti. Ten, který s vámi jedná, nemusí být nutně majitel, ale třeba podvodník. To, zdali garáž či jiný objekt nebo nemovitost spadá skutečně pod jeho majetek, zjistíte nejlépe přes katastr nemovitostí. Bez problému se k němu dostanete pomocí internetu anebo aplikace. O daném objektu pak zjistíte téměř vše a především to, zdali např. není v zástavě v bance anebo neobsahuje předkupní práva. Můžete si navíc nechat zažádat i o vlastnický list, abyste si mohli být opravdu jisti. Jeho vystavení stojí okolo 100 Kč a sám prodávající jej může, ale nemusí vlastnit.

Co by měla správná kupní smlouva obsahovat?

Aby smlouva nabyla platnosti, budou nutné podpisy obou smluvních stran. Dále pak samozřejmě i osobní údaje. Pokud se majetek převádí na fyzickou osobu, bude třeba zmínit jméno, příjmení, adresu, rodné číslo. Pokud naopak na právnickou, kterou je myšlena hlavně firma či družstvo, bude třeba doplnit název, dále pak sídlo, identifikační číslo, dokument o zápisu v obchodním rejstříku + spisovou značku.

Ve smlouvě by měl být i stanovený termín platby. Pokud se jedná o splátky, pak samozřejmě jejich výše a povinnost je hradit. Pokud se jako kupující hodláte pojistit, zkuste vše inscenovat přes institut právnické a notářské úschovy.

Povinnosti po uzavření smlouvy

Ač se to tak může zdát, po uzavření smlouvy nejste oficiálně majitelem garáže či jiného objektu. Veškeré vlastnické právo na vás automaticky přechází až v případě, kdy objekt necháte přepsat na katastru nemovitostí na sebe. Potřebovat k tomu budete samozřejmě podepsanou smlouvu.

Následně vás jako kupujícího a nového majitele bude čekat daň z nabytí nemovitosti, která činí 4% z kupní ceny. Pro prodávajícího ho je zde na druhou stranu zase daň z příjmu z prodeje. A pak také nesmíme zapomenout na klasickou daň z nemovitosti, která se majitelem platí jednou ročně.


Ke stažení zde




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.