Jak objet slovinskou dálnici? Ušetříte 15 Eur, kolony vás ale neminou

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 15. 06. 2017,  0x

Jak objet slovinskou dálnici? Ušetříte 15 Eur, kolony vás ale neminou

Tisíce Čechů každým rokem zamíří strávit dovolenou k březím Chorvatského moře. Moře je tam krásné, pláže čisté a přímořská města půvabná. Autem jste tam za pár hodin, a tak není divu, že většina Čechů jako dopravní prostředek využívá právě vlastní auto. Každým rokem přitom řeší stále tu samou věc - koupit či nekoupit dálniční známku ve Slovinsku?

Proč se vůbec slovinská dálniční známka tolik řeší? Po slovinské dálnici je třeba přejet pouhých 55 kilometrů. Slovinská dálniční známka za 15 EUR je však platná pouze 7 dní. Pokud vyrazíte na dobu delší, musíte zaplatit dálniční známku dvakrát nebo rovnou koupit měsíční. V obou případech vás krátký průjezd Slovinskem, byť po krásné dálnici, rázem vyjde na 30 EUR (tj. cca 900 Kč).

Hodně lidí se proto rozhodne slovinskou dálnici radši objet. Mezi důvody, proč se ji vyhnout, patří nejen ušetřené peníze za dálniční známky, ale také kolony kvůli velkému množství lidí směřujících k chorvatskému pobřeží. Na výběr mají hned z pěti alternativních tras.

Jak objet slovinskou dálnici?

Vyberte si z pěti variant:

  • Kopírujte dálnici. Na posledním rakouském sjezdu z dálnice A9 sjeďte na Spielfield a centrem Mariboru pokračujte do Ptuje. Tato trasa je vhodná pouze v noci a ve všední, jelikož denní průjezd centrem Mariboru může být hodně dlouhý.
  • Pokud se budete chtít vyhnout centru Mariboru, sjeďte na posledním obřím kruhovém objezdu posledním sjezdem na město Lenárt a pak opět pokračujte na Ptuj. Ani tato rasa není vhodná v dopravní špičce.
  • Možností je také sjet na předposledním sjezdu z rakouské dálnice A9 směrem do města Mureck, za nímž se nachází úzký hraniční most. Cesta je příjemná a méně vytížená, problémy však může způsobit onen most. A do Ptuje musíte tak jako tak.
  • Cestu si můžete zkrátit i přes rakouské okresní silnice. Stačí sjet z rakouské dálnice před jejím ohybem na západ u města Ilz. Tato variant se vyplatí, pokud zjistíte potíže v okolí města Graz. Cesta je opravdu krásná, ale také hodně pomalá.
  • Chcete-li se vyhnout Ptuji, je dobré sjeť stejně jako v předchozím případě. Dále ale zamiřte k hraničnímu přejezdu Bad Radkersburg - Gornja Radgona a v chorvatsku jsou lepší hraniční přechody více na východ (např. směr město Varaždin).

Nejčastější trable na slovinských silnicích

Cestování po Slovinských silnicích však vyžaduje určitou dávku trpělivost a tolerance. Maximální povolená rychlost se často mění a na křižovatkách je třeba dávat pozor na omezenou rychlost na 60 km/h. To platí i u přechodů pro chodce. Občas také není dostatečně jasné, zda dopravní omezení pokračuje či již skončilo.
 
Rozdílná je také kvalita slovinských silnic. Ostatně to je velmi podobné naši zemi. Na mapě nelze poznat, zda je silnici dostatečně široká a kvalitně. Proto nemá smysl vyhledávat co nejkratší cesty, protože můžete snadno narazit na “polní cestu”, která vás rychle vrátí nazpět. Lepší je držet se podél hlavních tahů. Navigaci raději držte zkrátka.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.