Co je invertorový motor

Technika a design

Přidal nicolaus, dne 8. 11. 2016,  0x

Co je invertorový motor

Historický vývoj automobilů by se dal přirovnat k vývoji domácích spotřebičů. Tak, jak se vyvíjely motory automobilů, se vyvíjejí i technologie, používané ve spotřebičích.

Klasický elektrický motor u spotřebičů funguje tak, že uhlíky přenášejí elektřinu na rotor. Uhlíky se ale časem opotřebí. Vznikne tak nežádoucí tření, které snižuje účinnost motoru, zvyšuje hluk a mimo jiné způsobuje rychlejší stárnutí našich domácích spotřebičů. Pro invertorový motor však nejsou žádné uhlíky třeba. Co nám tedy inventorový motor může nabídnout? Jak ho lze využít?

Co je tedy invertorový motor?

Invertor je nejnovější generací motorů v domácích spotřebičích.

Je to motor řízený elektronicky přímo, díky čemuž má plynulou regulaci i hladký chod. Spotřebiče s těmito motory jsou tiché, spolehlivé a mají delší životnost. 

Funguje na principu elektronického řízení otáček, který snižuje vibrace, opotřebení a poskytuje vyšší výkon při nižší hladině hluku.

Jak invertorový motor pracuje?

Klasické motory potřebují mezi manévry “odpočinek”. Například u praček věnují samotné práci přibližně 70 % celkového času pracího programu. Invertorový motor je ale schopen pracovat až 95 % času. Přestávkami má krátké na zastavení bubnu mezi fázemi točení. Zkracuje tak čas praní o čtvrtinu a při zachování stejného výkonu.

U chladniček invertorový motor přizpůsobuje rychlost a výkon kompresoru co nejstabilnější teplotě uvnitř chladničky. To poskytuje rychlejší chlazení s nižší spotřebou energie. Oproti běžným kompresorům spotřebovává téměř o polovinu energie méně a také snižuje emise CO2. Když invertor srovnáme s klasickými kompresory dosahuje hluku pouhých 38,5 dB, což mění rušivý chod na klidný.

Invertorový motor u klimatizací:

Kde se takový motor využívá?

I přestože se inventorový motor začal používat teprve před nedávnem, můžeme ho najít ve spoustu spotřebičích. Invertorový motor se stal novinkou na trhu a nejlepší volbou pro domácí spotřebiče.

Mnoho úznávaných společností současnosti začalo zařazovat inverotový motor do své nabídky. Mezi takové společnosti patří například Elektrolux, AEG nebo Samsung.

Ceny těchto spotřebičů nejsou o tolik vyšší, než u obyčejných domácích spotřebičů. Dají se tedy sehnat i za nižší cenu.

Dnes můžeme tuto technologii najít v sušičkách, chladničkách, digestořích, myčkách nádobí, pračkách nebo třeba v klimatizačních zařízeních. Invertorové motory se začínájí používat čím dál více, protože jsou lepší a výhodnější. 

Výhody těchto motorů ve shrnutí

 

+ tichý chod

+ vyšší výkon

+ nižší spotřeba

+ rychlost

+ delší životnost

+ stále se zvyšující dostupnost

+ spolehlivost

+ cena

 

A co vy, máte už svůj invertorový motor v domácnosti? A pokud ano, pochlubte se nám!

 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.