Blade - první supersport z tiskárny

Technika a design

Přidal Mustang2017, dne 16. 11. 2017,  0x

Blade - první supersport z tiskárny

“Prosil bych vytisknout dvě auta - stříbrné pro mě a vínové pro ženu,” říká zákazník v prodejně automobilů a vzápětí diktuje další parametry. Hloupý vtip? Nikoliv. Společnost Divergent Microfactories představila vysoce moderní auto, které vzniklo v 3D tiskárně. Nejedná se ledajaké auto, ale o supersport s výkonem 700 koní, který stovku pokoří za 2,2 sekundy.

S výše scénou se budeme ještě chvíli setkávat ve sci-fi filmech. K realitě má však mnohem blíže, než bychom čekali. Jak ukazuje americká společnost Divergent Microfactories (DM) a její supersportovní vůz Blade, který jako první vyrobila pomocí 3D tiskárny. Čeká nás snad revoluce ve způsobu výroby vozidel?

Supersport z 3D tiskárny nabízí výkon 700 koní

Společnost se rozhodla předvést, co všechno lze pomocí 3D tiskárny vytisknout. A hned si vzala opravdu náročný úkol, a to vyrobit (resp. vytisknout) výkonný supersportovní automobil. Výsledkem je reálné auto, které jezdí a to více než dobře.

Video:

Auto samozřejmě nebylo vytištěno jako jeden kus. V podstatě se jedná o “skladačku”, jejíž jednotlivé díly tvoří trubky z uhlíkových vláken a hliníkové spojky. I přesto, že je Blade pevný a odolný, váží pouze 635 kg. Pyšní se výkonem 700 koní a rychlosti 100 km/h dosáhne za 2,2 sekundy.

Z tiskárny nevyšel motor, který zvládá spalovat stlačený zemní plyn i benzín, kola a pneumatiky. Hlavní strukturální část je celá vytištěná, přičemž použity byly lehké a vysoce odolné materiály jako hliník a karbon. Celé šasí váží pouhých 46 kg! Z karbonu jsou vyrobené také sedačky, palubní deska a celý interiér.

Nejekologičtější z ekologických?

Ačkoliv Blade pohání přeplňovaný spalovací motor, šéf firmy DM Kevin Czinger tvrdí, že se jedná nejvíce ekologický vůz - ne však díky provozu, ale výrobě. To je také hlavní důvod, proč DM pokračuje ve vývoji. Při tomto způsobu výroby je spotřeba materiálu i energií výrazně nižší než u tradičního způsobu.

DM plánuje výrobu vozidel v 3D tiskárnách rozšířit a své 3D tiskárny slibují nabídnout menším podnikům po celém světě. Divergent Microfactories chce “tisknout” nejen supersporty, ale i běžná městská auta či pick-upy. Ročně by chtěli vyrobit 10 000 šasí, jeden za cenu okolo 2 000 dolarů. Nechme se tedy překvapit s čím nás DM a zbylý automobilový svět v budoucnosti překvapí. Možná si nakonec budeme moci tisknout krásná auta doma.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.