5 tipů jak na skladování pneumatik

Praktické rady

Přidal jaryn, dne 6. 07. 2018,  0x

5 tipů jak na skladování pneumatik

S přicházejícím podzimem se blíží i doba výměny obutí většiny automobilů. Kde ale nechat druhou sadu pneumatik tak, aby byla bezpečně uložena? Pneumatiky samozřejmě můžete nechat v servisu. Tato varianta je nejjednodušší, servis vám zajistí profesionální uskladnění obutí vašeho vozu, ale bude vás to něco stát. Proto servisy využívají zejména motoristé, kteří nemají vlastní prostor pro trvalé skladování pneumatik a nebo movitější řidiči. Většina řidičů však využívá k uskladnění kol mimo sezónu vlastní prostory. Přinášíme vám 5 tipů, jak kola bezpečně uskladnit, aby nedošlo k jejich zbytečnému poškození.

Pneumatiky skladujte v co nejlepším stavu


Ještě než pneumatiky uskladníte, omyjte je proudem studené vody, vysušte, odstraňte kamínky z dezénu a zkontrolujte, zda na povrchu nejsou trhliny. Také změřte hloubku dezénu, abyste měli jistotu, že pneumatiky můžete další sezónu bez obav znovu použít. Pneumatiky nesmí být používány, pokud jsou starší šesti let.

Výběr prostoru pro skladování pneumatik


Převážná většina motoristů využívá k uskladnění pneumatik vlastní garáž nebo sklep. Pro pneumatiky je to nejlepší možnost, protože tyto prostory jsou tmavé, chladné a bez vlhkosti. Jen dávejte pozor na průvan, který by mohl zkrátit životnost gum. Pokud nevlastníte garáž či stodolu a nemáte ani sklep, je možné pronajmout skladovací kontejner, kde si uskladníte pneu i jiné náčiní.

Pneumatiky by také neměly být v bezprostředním kontaktu s různými oleji, mazivy a mastnými nebo hořlavými látkami. Není nic horšího, než položit kolo na několik měsíců na mastnou skvrnu v garáži.

Poloha skladovaných pneumatik


Dalším faktorem, který hraje roli pro dlouhou životnost pneumatik, je poloha, ve které kola tráví polovinu roku. Zde jsou dvě možnosti a poloha uskladnění závisí na tom, zda během roku střídáte dvě sady kol na ráfcích nebo pneumatiky obouváte na jednu sadu ráfků.

Skladujete-li samostatné pneumatiky, umístěte je ve stoje vedle sebe. Ideální je umístění do stojanu. Při případném umístění do sloupce může dojít k deformaci spodních gum. Celá kola naopak skladujte do sloupce nebo je zavěste za ráfky na vodorovně umístěnou tyč.

V obou případech je vhodné přibližně jednou za měsíc kola trochu pootočit.

Skladování pneumatik na paletě


Nemáte-li stojan, tyč a nebo prostě nechcete nechávat kola na zemi, použijte nepoškozenou europaletu. Na ní umístěte pneumatiky podle předchozího tipu v závislosti na tom, jestli skladujete pouze obutí a nebo celá kola. Umístění na paletě je vhodné zejména proto, že pneumatika nebude v kontaktu s podlahou, která má často nevhodnou teplotu.

Pneumatiky si před uskladněním označte


Tato prostá rada je důležitá zejména proto, aby se rovnoměrně vyvážilo opotřebení pneumatik během doby jejich životnosti. Jeden rok použijte jako přední sadu pneumatik tu, která byla minulou sezonu na zadní nápravě vozu a naopak. Důležité je to zejména u zimní sady. Obutí popište nejlépe křídou.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.