5 nejpovedenějších konceptů značky Ford od roku 1958 do současnosti

Technika a design

Přidal vladimirnovak, dne 23. 08. 2018,  0x

5 nejpovedenějších konceptů značky Ford od roku 1958 do současnosti

Americká automobilka patří mezi nejznámější výrobce motorových vozidel na světě vůbec. Většinou ji vnímáme jako velice seriózní značku, která produkuje stejně seriózní auta. To je víceméně pravda, v její historii však najdeme i pekelně divoké kousky. Škoda, že se ve většině případech jednalo o koncepty, které se nikdy nedostaly do výroby.

Ford Nukleon

Nejedná se o typický model, ale spíše o hodně bláznivou studii. A právě proto si Ford Nukleon zaslouží naší pozornost. V 50. letech všude “vybuchovaly” atomové bomby, a tak inženýry ve Fordu napadlo použít jaderný reaktor jako pohon do motorového vozidla. Hlavní výhodou měl být čistý provoz bez škodlivých emisí a extrémní dojezd. Na jednu kazetu obsahují palivo měl Ford Nukleon ujet téměř 8 000 kilometrů. Realizaci bránilo příliš mnoho nezodpovězených otázek, které se týkaly například likvidaci vyhořelého paliva, nebezpečí ozáření nebo následků možné dopravní nehody.


Ford GT90

V roce 1995 byl koncept Ford GT90 předveden na autosalonu v Detroitu. Návštěvníkům autosalonů prý vyrazil dech. Není divu, protože ještě dnes po více než 20 letech koncept vypadá famózně. Ostře řezané rysy symbolizují novou éru automobily značky Ford nazývané “New Edge”. Modrý design působí extravagantně. Lépe zněly pouze technické údaje. Supersportovní vůz měl pohánět dvanáctiválec se čtyřmi turbodmychadly o výkonu 730 koní. Na stovku se mělo dostat za 3 sekundy a měl jet maximálkou až 370 km/h. To vše při hmotnosti pouhých 1450 kilogramů.


Ford Forty-nine

Další koncept byl vytvořený v roce 2001 jako odkaz na první poválečný Ford z rok 1949. Jak vidno na retro vlně se svezli i inženýři ve Fordu. Koncept se pyšnil jednoduchým velmi elegantním designem a dlouhou karoserií. Auto dominují kulaté přední světlomety. Jako pohon byla použitá upravena AJ-V8, která by se postarala o zajímavý zvukový doprovod. Do sériové výroby se Ford Forty-nine nakonec nedostal a zůstal tak opěvovanou hvězdou autosalonů.


Ford Inceptor

Už jenom samotný název konceptu z roku 2007 má patřičný zvuk. Takže pokud si pod ním představujete něco absolutně úžasného, představujete si to správně. Ford Inceptor měl být full-size sedan s pohonem zadních kol, pod jehož kapotou se ukrýval osmiválce o výkonu 400 koní. Design je také úchvatný. Celé auto prostě působí jako velmi silný a rychlý stroj. Je proto velká škoda, že v tomto případě zůstal Ford pouze u konceptu.


Ford Airstream

Odbočíme od supersportovních aut a podíváme se na oblíbené obytné přívěsy. Pokud vám cestování a spaní v autě dosud nic neříkalo, tohle auto by vás asi dokázalo přesvědčit. Ford Airstream je obytný crossover, který pohání vodíkový hybrid. Jezdí na elektřinu dobíjenou vodíkovými články. Vůz má asymetrické dveře, které se otevírají na každé straně jinak. Při vymýšlení interiéru tvůrce prý inspiroval film Vesmírná Odyssea.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.