5 aut od Nuccia Bertoneho - italský designér, který navrhl český Favorit

Veteráni a historie

Přidal peterampusak, dne 20. 12. 2017,  0x


Italský automobilový designér Nuccio Bertone navrhl desítky úžasných aut, která jsou stále obdivovaná a žádoucí. U nás je znám především díky návrhu Škody Favorit z 80. let. Na svědomí toho má však mnohem více - od lidových aut, přes rodinná vozidla až po nadupané supersporťáky.  

Po svém otci Nuccio Bertone převzal návrhářskou firmu a rozšířil ji o malou automobilku. Nešlo mu o výrobu běžných automobilů, chtěl vytvářet něco zcela zvláštního a výjimečného. A to se mu povedlo na 100 %. Pod jeho rukama vznikaly luxusní modely jako Volvo 262C, supersporty Lamborghini Diablo či Lancii Stratos, kabriolety Opel Kadett a Fiat Punto či velkosériový Fiat 850 Spider.

Letos je tomu 20 let, co Nuccio Bertone zemřel. Dožil se úctyhodných 87 let. Po jeho smrti v se firma dostala do vážných problémů a žádnému z jeho následovníků se nepodařilo slávu obnovit. V roce 2014 automobilka definitivně zkrachovala. Pojďme si připomenut Bertoneho úspěchy, které nejlépe představí těchto 5 aut.

1. Alfa Romeo BAT

Bertone ve spolupráci s automobilkou Alfa Romeo vytvořil v letech 1953 až 1955 tři úchvatné koncepty BAT 5, BAT 7 a BAT 9. Následovalo ještě několik dalších konceptů, tyto se však povedly nejvíce.

2. Ferrari 250 GT

Je zcela samozřejmě, že Bertone spolupracoval s nejznámější italskou automobilku vyrábějí supersportovní auta. Úžasné Ferrari 250 GT bylo poprvé představenou v roce 1962 na autosalónu v Turíně.

3. Fiat 850

Bertone pro Fiat navrhl více model, tím první byla otevřená verze Spider modelu Fiat 850. Oblíbený italský kabriolet se vyráběl od roku 1964.

4. Lancia Stratos HF

Jedno z auto, na které závodní svět nikdy nezapomene. Lancia Stratos představuje jedno z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších silničních aut určených pro rally závody. V letech 1973-1974 musela automobilka vyrobit celkem 400 kusů, aby mohla být Lancia Stratos vpuštěná na trať.

5. Lamborghini Countach

Dnes se jedná o velmi ceněný sběratelský vůz, který se v různých verzích vyráběl v letech 1974-1990. Tu první navrhl Bertone. K příležitosti 25. výročí výroby Lamborghini Countach byla vyrobena nejrychlejší verze, která dosahovala maximální rychlosti 295 km/h.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.