Zender Straight 8 - M3 - studie, která překvapila svět

Technika a design

Přidal kulichzcech, dne 23. 12. 2018,  0x


V roce 2001 se na frankfurtském salonu objevilo velice zajímavé auto. Jednalo se o studii supersportovního vozu Zender Straight 8 - M3. Označení straight, česky rovný, symbolizuje vzhled vozu, který byl navržený jako podle pravítka. Vrcholem je šestiválcový motor z BMW M3. 


Seznamte se společností Zender, pokud už ji neznáte. Tato společnost byla založena už v roce 1970 a od té doby se specializuje na tuning vybraných automobilů. Jejich prvním dílem bylo upravené Volkswagen Scirocco, následovaly vozy značek Audi, Opel, BMW či Alfa Romeo. Jednou za čas si vyberou vůz, který přetvoří na reprezentační studii výjimečného sportovního vozu. V roce 2001 představili svou už osmou studii Zender Straight 8 - M3.


Zender Straight 8 - M3 - rovný jako pravítko

Pokud se na vůz podíváte, ihned vám musí být jasné, proč se nazývá straight. Jeho linie jsou rovné a přímé jako podle pravítka. Karoserie má linii pontonu, nárazník je hranatý a rovné linie mají světlomety vpředu i zadní světla. Hranaté jsou dokonce i vnější zpětná zrcátky, byť bychom je na první pohled označili za kulatá. Vše je prostě precizně hranaté, rovné a přímé, jak by se od Němců dalo čekat.


Dynamický vzhled má Zender Straight díky prudce se svažující zádi, která kontrastuje s delším předním převisem. Pod kapotou se ukrývá šestiválcový motor o objemu 3,2 litru a výkonu 262 kW. Tento motor pochází ze sportovního vozu BMW M3 a tomuto krasavci zaručuje více než slušný výkon. Na 100 km/h se dostane na slušných 5,3 sekund a maximálně může jet až 250 km/h. To vůbec není špatné, co myslíte?


Zender Straight 8 - M3 - pryč s hranami

Oproti vnějšku je interiér založený na kulatých tvarech. Nejméně kulatý je zde kupodivu volant, kde je patrná záliba Zenderu v ostrých hranách. Ve vybavení interiéru byly použity různé materiály od kůže, přes uhlíkový kompozit až po leštěný hliník. Jelikož se jedná o sportovní vůz, těšit se můžete na skořepinová sedadla, která jsou čalouněná perforovanou kůží ve výrazné žluté barvě.


Na první pohled působí Zender Straight jako malý městský vůz. Ve skutečnosti ale tak malý není. Je dlouhý přes čtyři metry, široký něco málo přes 1,8 metru a váží 1350 kilogramů. V každém případě šlo o velmi vydařenou studii a je velká škoda, že posloužil k prezentaci své značky. Tato studie se do sériové výroby nedostala a nikdy nedostane. To ale neznamená, že si ji nemůže všimnout. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.