Zákaz vjezdu nákladních automobilů

Aktuality

Přidal leprikon, dne 8. 10. 2016,  0x


Některé novinky jsou nové i přesto, že jsou staré již několik měsíců. Proto si připomeneme značku B4 Zákaz vjezdů nákladních vozidel, jejíž platnost byla rozšířená na počátku letošního roku. Říkáte si, že nemáte nákladní vozidlo, tak se vás to netýká? Možná se mýlíte.

Je to vlastně taková klasika. Dlouhé roky jezdíte jednu a tu samou trasu, až jednoho dne vás zastaví Policie ČR z důvodu porušení zákazu. Koukáte na ně a absolutně nechápete, co se děje. Jenomže, jak se říká, neznalost zákona neomlouvá. A to je přesně případ značky B4, která je sice známá jako Zákaz vjezdu nákladních automobilů. Od ledna letošního roku to však není úplně přesné.

Zákaz vjezdu platí i pro kombíky

Ano, už je to tak. Ministerstvo dopravy si připsalo další zásluhyhodnou činnost. Platnost značky B4 rozšířila z nákladních vozidle vážících více než 3,5 tuny na všechna vozidla patřící do kategorie N, což jsou právě kombíky s přepážkou, malé dodávky i pick-upy. Ušetřena byla pouze obytná auta, na které se tato značka stále nevztahuje.

Vyhláška č. 294/2015 zní: Značka zakazuje vjezd nákladním automobilům, tahačům přívěsu nebo návěsu a speciálním automobilům. Značka neplatí pro obytné automobily. Je-li na dodatkové tabulce nebo na značce pod symbolem nákladního automobilu uvedena hodnota nejvyšší povolené hmotnosti (uvádí se v tunách), platí značka pro vozidla o nejvyšší povolené hmotnosti převyšující tuto hodnotu. U jízdní soupravy je rozhodný součet nejvyšších povolených hmotností všech vozidel soupravy.

Do té doby se značka B4 vztahovala pouze na velká nákladní vozidla. Změna přišla s novelizovanou vyhláškou č. 294/2015, která platnost značky rozšířila, jak je uvedeno výše. Důvodem bylo požadavek na sjednocení značek na základě vídeňské Úmluvy o dopravních značkách a signalizaci. Jenomže ono to s tou povinností nebylo tak žhavé.

Například v Rakousku a Německu se značky stále týkají pouze nákladních vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. I v ostatních zemí se značka B4 Zákaz vjezdu nákladních vozidel týká kategorie N2. Aplikovat ji na menší vozidla je tedy tak trochu české unikum.

Zákaz vjezdu pro nákladní automobily komplikuje činnost mnoha firmám

To je sice hezké a chvályhodné, ale situaci to nijak neujednodušilo. Naopak to mnoha řidičům přineslo velké komplikace. Obce a města jsou plné značek B4. Brání se tak vjezdu těžkých nákladních vozidel do svých center. Jenomže dodávky, kombiky a pick-upy mezi ně rozhodně nepatří. Pokud navíc tuto změnu včas nezaregistrovali a vjeli na komunikaci, kde je tato značka, hrozí jim pokuta. Kdysi logické omezení zcela ztrácí svůj původní smysl.

Tisíce firemních vozidel, mezi které patří i osobní vozidla opatřená mřížkou, nyní nemohou vjet do ulic označených značku B4, aniž by se nedopustili přestupku. To je velký problém například pro zásobovací vozidla, servisní služby a další firmy, které se dříve po těchto komunikacích pohybovali bez problémů.

Firmy si musí žádat o výjimku

Podle ministerstva dopravy se nejedná o nic zásadního. Firmy a řidič, které rozšíření platnosti značky B4 omezuje v jejich podnikatelské činnosti, si přece mohou zažádat o výjimku. Pokud jste si tedy právě pořídili nového a vymazleného firemního kombika s mřížkou, pick-up či dodávku, nezapomeňte se ujistit, že ve své obci či městě můžete vjet tam, kam jste byli zvyklí jezdit i předtím. A nebo si včas zažádejte o příslušné oprávnění.

Další možnost řešení této situace mají v rukou města a obce. Ty mají právo značky opatřit dodatkovou tabulí, na níž je uvedená maximální povolená hmotnost, případně značku úplně vyměnit.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.