Výplach motoru ano nebo ne a jak na to

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 10. 05. 2017,  0x


Výplach motoru je stále mnoha lidmi zavrhován a někteří se na něj vůbec neodváží. Faktem ale je, že automobil to zkrátka někdy potřebuje. V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než navštívit servis. Přesto je tu ale řada odvážlivců, která by si na výplach troufla sama. A právě pro takové přinášíme tipy, jak na to.

Jak je to s motorovým olejem

Princip a funkčnost motorového oleje zná snad každý řidič. Přesto si uděláme menší opakování. Motorový olej se leje do speciální nádrže, a to vždycky pod rysku max. Rozhodně se nesmí přelít a v případě, kdy se hladina ocitne pod značkou min, je naprostou nutností jej opětovně doplnit. Jeho zásadní funkcí je promazávání všech pohyblivých součástek v motoru, aby nedocházelo k jejich zadření nebo opotřebování. Pokud bychom doplňování motorového oleje zanedbávali, mohlo by dojít k úplné destrukci motoru a oprava by byla více než drahá.

Někdy ale nestačí motorový olej pouze dolévat. Běžně existují situace, kdy se musí do servisu na kompletní výměnu. Ze starého oleje se po nějakém čase začnou uvolňovat uhlovodíkové látky, které zanáší především sací a výfukové ventily a další součástky, na základě čehož motor ztrácí svou sílu, dochází k poklesu kompresních tlaků i výkonu a především i k vyšší spotřebě paliva. Velice často se objevují i nepravidelné zážehy anebo problémy s nastartováním.

Jak na výplach motoru

Vhodné je jej provést samozřejmě při podezření a při pociťování výše zmíněných příznaků. Dále pak také, pokud si pořídíte ojetinu a za péči o vůz předešlým majitelem byste ruku do ohně rozhodně nedali. Ideální doba je i těsně před výměnou motorového oleje.

Pro výplach anebo také tzv. dekarbonizaci na trhu existuje plno účinných prostředků. Přesto je mnoho odborníků haní. Naprostá většina nabízí přesný návod na obalu. Obvykle vše spočívá v tom, že přípravek nalejete do staré nádrže na olej a následně spustíte volnoběh a náplň necháte 10-15 minut působit. Poté zbytek oleje i s ,,čisticím“ prostředkem z nádrže vypustíte. Hojně jsou k tomuto procesu využívány přípravky GB, které jsou přesně určeny na dekarbonizaci motoru. Fungují v podstatě tak, že usazené nečistoty rozpustí.

Jak výplach vidí odborníci

Většina odborníků je ale rozhodně proti. Údajně tímto způsobem může dojít k zadrhnutí některých součástek motoru a 15 minut je z hlediska složitosti motorové soustavy příliš krátká doba. Podstatně lepší variantou je podle nich výplach novým motorovým olejem, který kaly nerozpouští, ale rovnou vyplaví, protože v soustavě dokáže proudit podstatně rychleji než dekarbonizační přípravek a navíc má na motor regenerační účinky.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.