Výměna brzdových destiček. Jak na to?
Přidal leprikon, dne 25. 07. 2017, 0x
V minulém článku jsme se věnovali brzdové kapalině, její kontrole a výměně. Nyní se podíváme na brzdové destičky. Brzdy by měly fungovat bezchybně za každých okolností. Jakmile vozidlo začne hůře brzdit, vnímáte vibrace v brzdovém pedálu a ozývají se nežádoucí zvuky, nastal čas brzdy zkontrolovat.
Pravidelná kontrola brzdových destiček je základ
Nejlepší je brzdy kontrolovat pravidelně, i když se zdá, že je vše v naprostém pořádku. Ideálním momentem pro kontrolu brzd je výměna pneumatik na jaře a na podzim. Při výměně zároveň důkladně prohlédneme kotouč i obložení. Opotřebení či poškození kotouče dokáže poznat i laik. Na okrajích brzdné plochy nesmí být vidět žádná hrana. Kotouč by měl hladký bez škrábanců či prasklin. U vychlazeného kotouče zkontrolujeme, zda v jeho vnitřní části nejsou žádné praskliny.
Žádnou závadu nesignalizují fleky na kotouči ve tvaru brzdové destičky. Je to běžný jev a skvrny se časem obrzdí. Pokud se však kotouč barví do modra či do červena, může to být znak přehřívání kotouče v důsledku špatné funkce brzdového třmenu. Může dojít k přehřátí až spálení brzdového kotouče a snížení brzdného účinku.
Nakonec zkontrolujeme brzdové destičky uchycené v brzdovém třmenu. Vezmeme baterku a ve třmenu najdeme otvor, v němž je brzdová destička vidět. Důležitá je tloušťka destičky, která by v případě nových předních destiček měla činit cca 10 mm. Zkontrolujeme jak vnitřní i vnější destičky, které mohou být různě sjeté. S výměnou destiček se doporučuje i výměna kotouče.
Zkontrolujte také brzdové hadičky, které často poškodí koroze. Hadičky pak netěsní a může docházet k úniku brzdové kapaliny a snížení brzdného účinku.
Kdy je vhodné vyměnit brzdové destičky?
Žádný pevný interval neexistuje. Je to logické, jelikož míra jejich opotřebení či poškození se odvíjí od provozních podmínek vozidla. Vozidlo, které se pohybuje hodně po městě a více brzdí, vyžaduje častější výměnu než vozidlo, které více jezdí po dálnicích. Nová vozidla hlásí potřebu výměny brzdových destiček prostřednictvím kontrolky na palubní desce. U starších aut je potřeba brzdy kontrolovat. Nerovnosti či poškození poznáte podle vibrací pedálu, volantu či dokonce celého vozidla a nežádoucích zvuků.
Postup při výměně brzdových destiček
Pokud se rozhodnete pro výměnu destiček svépomocí, nakupte součásti dle pokynů výrobce vozidla. Nikdy nekombinujte brzdové destičky od různých výrobců. Jejich účinek může být odlišný a špatně zvolené součásti mohou být příčinou dopravní nehody.
Vozidlo zvedneme a demontujeme všechna kola. Z vodících čepů brzdového třmenu vyjmeme prachovky a vyšroubujeme upevňovací a vodící čepy. Poté můžeme vyjmout třmen a vysunout opotřebené brzdové destičky.
Na brzdovém třmenu zatlačíme pístek pomocí svěrky. Přitom si dáváme pozor na stoupající hladinu brzdové kapaliny. Pohledem zkontrolujeme stav brzdového kotouče a hadiček a do brzdového třmenu vložíme nové brzdové destičky. Upevníme vodící čepy a prachovky nasuneme zpět. Nyní sešlápneme brzdový pedál. Tímto pohybem dojde ke stlačení brzdových destiček třmenem ke kotouči.
Namontujeme kola zpět a vůz spustíme na zem. Nastartujeme motor a zkontrolujeme funkčnost brzd. Prvních 100 km se nové destičky přizpůsobují tvaru brzdového kotouče, proto jezděte a brzděte opravdu opatrně.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.