Výměna brzdové kapaliny. Jak na to?

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 25. 07. 2017,  0x


Jednou z nejdůležitějších součástí každého vozidla jsou bez diskuse brzdy. S jejich pomocí lze nejen ovládat vozidlo, ale také zabránit riziko vzniku nehody nebo jej alespoň eliminovat. Brzdy by samozřejmě měly být neustále v co nejlepším stavu, a proto je nutné je pravidelně kontrolovat a v případě nutnost doplnit brzdovou kapalinu či vyměnit opotřebované součásti. Dnes se budeme věnovat výměně brzdové kapaliny.

Brzdová kapalina je pro zajištění bezproblémového brzdění velmi důležitá. Přesto její stav a případnou výměnu hodně motoristů podceňuje. Základem je samozřejmě kvalitní brzdová kapalina. V tomto případě se opravdu nesnažte ušetřit. Nevyplatí se to. Výměna brzdové kapaliny není náročný úkon a nevyžaduje ani žádné speciální nářadí a pomůcky.

K výměně brzdové kapaliny je třeba:

  • hever
  • klíč na kola
  • běžné klíče
  • nádoba na starou brzdovou kapalinu
  • nová brzdová kapalina

Na trhu se prodávají různé typy brzdových kapalin. Než se pro některou rozhodnete, nahlédněte raději do manuálu. Konkrétní typ brzdové kapaliny totiž snadno zjistíte v manuálu vašeho vozidla.

Náš tip: Výměnu brzdové kapaliny spojte s výměnou kol. Ušetříte si dvojitou práci s demontáží kol, která je při výměně brzdové kapaliny obvykle nutná.

Postup při výměně brzdové kapaliny

Nejprve povolíme všechna kola stejně jako v případě jejich výměny. Následně vozidlo zvedneme na hever a jedno kolo demontujeme. Poblíž heveru vozidlo podložíme, abychom se pojistili proti nečekanému pádu, který by mohl poškodit auto a zranit “mechanika”. Nyní se budeme muset dostat pod vozidlo, abychom se dostali do vnitřní části samotného kola, kde je nutné uvolnit a demontovat odvzdušňovací šroub.

Pod odvzdušňovací otvor umístíme nádobu nebo na něj můžeme připevnit hadičku, aby brzdová kapalina nestékala všude kolem. Jedná se o toxickou látku, která by měla být zlikvidována ekologickým způsobem. Do dobře zajištěného vozidla vlezeme a sedneme na místo řidiči. Nyní několikrát za sebou rychle šlápneme na brzdový pedál. Poté je párkrát sešlápneme plynule a nakonec jej krátce podržíme u podlahy vozidla. Tímto způsobem dojde k vytlačení brzdové kapaliny do připravené nádoby.

Z vozidla vylezeme a namontujeme odvzdušňovací šroub. Otevřeme kapotu a zkontrolujeme stav brzdové kapaliny v nádržce. Nikdy by neměla klesnout pod minimální rysku. Do nádržky poté doplníme novou brzdovou kapalinu ideálně lehce nad vrchní risku.

Nyní za sebou máme jednu čtvrtinu výměny brzdové kapaliny. Ten samý úkon nyní musíme provést u zbývajících tří kol. Jakmile je výměna hotova, vyjedeme na zkušební jízdu. Zpočátku opatrně a na brzdu šlapeme zlehka. Nevnímáme-li žádný problém, začneme brzdový pedál prošlapávat důrazněji, až získáme jistotu, že brzdí tak jak mají. Po zastavení ještě jednou zkontrolujeme stav brzdové kapaliny a případně ji doplníme

Nezapomínejte na kontrolu brzdové kapaliny

Brzdovou kapalinu je třeba pravidelně kontrolovat. Její hladina by neměla klesat pod vrchní rysku. Pokud se její stav snižuje, zkontrolujte vnitřní stranu kol a případně i celý podvozek. Pokud objevíte únik brzdové kapaliny, neváhejte a navštivte svůj servis, který odhalí závadu a opraví ji.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.