Vše o spolehlivosti automobilu

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 13. 02. 2017,  0x


Vybíráte nový vůz a nevíte, na co se primárně dívat? Chcete se rozhodnout i jinak, než na základě oblíbené značky nebo vzhledu? Možná není od věci porovnat i jeho spolehlivost. Jedině tak si totiž můžete být jisti, že vám nekrachne hned cestou do zahraničí. Které automobily měly nejlepší výsledky a kde je naopak poruchovost jejich druhé jméno?

Co je v automobilovém průmyslu spolehlivost?

Spolehlivost auta může pro někoho znít trošku divně. Předně to ale opravdu znamená, že se na něj můžete spolehnout, z čehož lze lehce vyčíst, že spolehlivé je právě takové auto, které má minimální náchylnost k technickým poruchám a problémovému řízení. Řidič při jízdě zkrátka potřebuje jistotu, že ho automobil jen tak nezradí.

Testy, které odhalí vady

Německý automotoklub ADAC a Dekra, co by společnost zabývající se technickým poradenstvím, nezávisle na sobě během posledních několik let testovaly hned několik desítek značek a zaměřili se především na poruchy a spolehlivost. Dekra na rozdíl od ADAC navíc přihlížela i na kompletní stav vozu a případné stopy koroze, světla a signalizaci, řízení, kola, brzdy a pochopitelně i na možný únik provozních kapalin.

ADAC během testování zjistil, že nejčastější vadou bývá selhání baterie, což platí až v necelých 40 % procentech. Dále je u vozů na vině obvykle selhání motomanagementu, a to většinou již při samotném vstřikování nebo zapalování. Bohužel hned třetí místo zabraly brzdy, což není vůbec pozitivní zjištění. Následně často selhávalo samotné řízení, karoserie (koroze) a potíže s podvozkem.

Nejméně poruchová byla u všech vozů především klimatizace, což je trošku paradox, protože na rozdíl od brzd vám život tedy rozhodně nezachrání. Dále se také údajně vůbec nemusíme bát o výfuky a katalyzátory.

Vozy, které jsou nejspolehlivější

V okruhu malých automobilů se podle Dekry nejlépe umístily Renault Clio III., Mazda 2 a Audi A2. Z nižší střední třídy to pro změnu byla Toyota Prius, Wolksvagen Golf VI a Škoda Octavia. Z dražších modelů si pak vedly nejlépe Mercedes Benz třídy C, Opel Insignia a Wolksvagen Passat.

V porovnání s ADAC se výsledky nijak zásadně neliší. Automotoklub prohlásil, že nejlepší výsledky shledaly především u německých automobilových značek a na prvních příčkách se drželo především BMW střední třídy. Jedinou výjimkou byl snad Opel, který se společně Fiaty a francouzskými vozy umístil na prvních příčkách nejporuchovějších automobilů, které test podstoupily.

Jak vybrat spolehlivé auto

Pro výběr spolehlivého vozu je tu jedna malá rada na závěr. Pokud toužíte po autu, které vás hned tak nezradí, vyberte si takové, které se nejvíce vyrábí. Jasně to značí, že je o něj velký zájem, a tudíž na tom v rámci případné poruchovosti vůbec nebude špatně.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.