Víte, co dělat, když svítí kontrolka motoru? A co ostatní kontrolky?

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 14. 10. 2016,  0x


Přístrojová deska je plná kontrolek, přičemž každá říká něco jiného. Většina kontrolek se rozsvítí vždy po nastartování auta a přibližně 5 sekund svítí. Poté jedna po druhé zhasne. Pokud je vše v pořádku. Pokud však jedna či více kontrolek nezhasnou nebo se rozsvítí za jízdy, obvykle to značí problémy.

Zdaleka ne každý šofér ví přesně, co která kontrolka značí a o jaké závadě informuje. Základní dvě zásady zní při rozpoznávání problému a jeho závažnosti zní:

  1. Červeně svítící kontrolky značí vážné závady, které je nutné řešit ihned.
  2. Žlutě svítící kontrolky varují. Problém je nutné řešit co nejdříve.

Většina kontrolek je u většiny automobilů stejná nebo velmi podobná. Přesto je motoristé málokdy znají všechny. Upřímně si nyní odpovězte na otázku, zda všechny kontrolky znáte a víte, co znamenají. Pokud ne, věnujte chvilku času následujícím řádkům. Dozvíte se, které kontrolky jsou důležité a které méně, které se nevyplatí ignorovat a které jsou jen prvním varováním. A případně si k ruce vezměte návod ke svému autu.

Kontrolka motorového oleje

Tuto kontrolku nikdy neignorujte. Pokud se rozsvítí tato kontrolka, ihned zastavte a vypněte motor. Vyčkejte 10 minut až motor trochu vychladne a zkontrolujte měrku hladiny oleje. Je-li nízká, dolijte výrobcem předepsaný olej s odpovídající viskozitou. Pro tyto případy je vhodné sebou neustále vozit alespoň 1 litr olej. Každopádně málo olej motoru vadí a může je vážně až nenávratně poškodit. Pokud je množství oleje v pořádku, ale kontrolka bliká, nechte vozidlo odtáhnout do nejbližšího servis.

Kontrolka množství motorového oleje

Podobný symbol jako u předcházející kontrolky ale svítí žlutě. Svítící kontrolka značí pokles oleje pod měrku. Olej dolijte při nejbližší možné příležitosti. Blikající kontrolka informuje o vadném snímače hladinu.

Kontrolka dobíjení

Svítí-li tato kontrolka, znamená to spadlý klínový řemen, závadu alternátoru. Vypněte všechny spotřebiče (rádio, klimatizaci, apod.) a vyrazte do servisu. Společně s kontrolku teploty chladící kapaliny je jasná zpráva - zastavte a vypněte motor a zavolejte odtahovku.

Kontrolka teploty nebo množství chladící kapapaliny

Pokud se na palubovce rozsvítí tato kontrolka, pravděpodobně došlo k přehřátí nebo úbytku kapaliny. Opět je nutné zastavit a počkat až motor vychladne. Teprve poté zkontrolujte množství hladiny a v případě nutnosti ji dolijte k rysce. Na dojetí stačí i obyčejná voda, poté si nechte kapalinu doplnit v servisu dle správného poměru vody a mrazuvzdorného prostředku.

Kontrolka brzd

Rozsvícení kontrolky brzd někdy značí pouze povolenou či zataženou ruční brzdu. Pokud však bliká a navíc se rozsvítí kontrolka ABS, máte problém. Je nutné zastavit a zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny. Je-li hladina pod ryskou MIN, raději zavolejte servis. Pokud je kapaliny dos, ale kontrolka bliká, jeďte přímo ale opatrně do servisu.

Kontrolka servořízení (posilovač řízení)

Tato kontrolka má žlutý a červený stupeň svícení. Žlutě svítící kontrolka informuje o sníženém účinku posilovače, červeně svítící kontrolka o celkové výpadku a ztrátě posilovacího účinku. Následující jízda do servisu bude obnášet vynaložení větší síly na točení volantem.

Kontrolka závady řídící jednotky motoru

Tato kontrolka hlídá stav řídící elektroniky motoru a automatické převodovky. Její rozsvícení může naznačovat nekvalitní palivo, použití jiného než předepsaného paliva či jinou více či méně banální příčinu. Blikající kontrolka však značí závažnou závadu - např. pokles výkonu či poškození katalyzátoru. Okamžitě navštivte servis.

Kontrolka airbagů (vzduchových vaků)

Nejčastější příčinou rozsvícení této kontrolky je výpadek elektroniky. Kontrola airbagů je však vhodná, může se například stát, že vypadne kabel. Airbag by pak při nehodě nefungoval.

Kontrolka filtru pevných částic (PDF)

Tuto kontrolku najdete pouze u aut s dieselovými motory. Kontrolka se obvykle rozsvítí při zanesení filtru sazemi. Auto stačí důkladně projet vyšší rychlosti cca 90 až 110 km/h a filtr se pročistí.

Kontrolka stabilizačního systému podvozku (ESP) a ABS

Svítící kontrolky EPS a ABS naznačují nefunkční systémy, na funkci samotného auta to však vliv nemá. Auto je pojízdné, funkční ale je nutné auto používat jako aut bez těchto systémů. Při razantním brzdění můžete snadno jít do smyku kvůli zablokovaným brzdám

Kontrolka brzdového obložení

Tato kontrolka naznačuje opotřebení brzdových destiček a nutnost jejich výměny. Není nutné tak činit okamžitě, ale určitě v nejbližší době.

Kontrolka tlaku v pneumatikách

Tato kontrolka má za úkol hlídat správně nahuštění všech pneumatik. Pokud zjistí výraznější odchylky, rozsvítí se. Stačí zajet na benzínku, zkontrolovat kola a případně je dofouknout.

Kontrolka ostřikovačů

V tomto případě stačí dolít ostřikovací kapalinu a problém je vyřešen. V nouzi postačí i obyčejná voda.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.