VIN aneb kde najdu číslo karoserie?

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 19. 06. 2017,  0x


Každé motorové vozidlo má ve výrobě přidělené tzv. identifikační číslo vozidal (Vehical Identificiation Number). Toto číslo je jedinečné, unikátní a neopakovetelné stejně jako rodné číslo či lidská DNA. V Česku je běžně označováno zkratkou anglického názvu VIN nebo počeštělým výrazem číslo karosérie.

Unikátní kombinaci čísle a písmen VIN mají nejen osobní automobily, ale také ostatní typy vozidel (motocykly, mopedy, skútry, nákladní vozidla, autobusy, traktory, přívěsy a další). VIN je tvořeno třemi částmi - WMI, VDS a VIS. Kód využívá číslic od 0 do 9 a velkých písmen latinské abecedy.

  • WMI (světový kód výrobce) - první tři znaky označují region a název výrobce automobilu (např. J = Japonskou, 1 = USA)
  • VDS (popisný kód vozidla) - 4 až 9 znak podávají informace o typu vozidla (lze zjistit, zda má vůz airbagy, bezpečnostní pásy, o jaký typ karosérie se jedná apod.). Poslední znak je kontrolní a podle něho lze zjistit, zda nedošlo k nelegální úpravě kódu
  • VIS (pořadové výrobní číslo, sériové číslo) - 10 - 17 znak je unikátní číslo vyrobeného vozu - neexistují stejná kombinace. Umožňuje identifikovat vybraný vůz, určit verzi motoru, druh pohonu i výbavu.

Kde najdu číslo karosérie neboli VIN?

Nyní se dostáváme k tématu, které nás zajímá. Aby nebolo možné snadno VIN kód změnit, nalezneme jej na různých místech - od samotného vozidlo až po doklady. Na všech místech musí kód VIN souhlasit. Kde všude je tento unikátní kód zapsán?

  • Technický průkaz vozidla - VIN kód nalezneme napsané na velkém technickém průkzau pod kolonkou “VIN kód” 
  • Registrační průkaz vozidla - v registračním průkazu je třeba začít od pole “E”, které nikdy nesmí být prázdné
  • Prostor pod čelním sklem vozidla - číslo karosérie lze najít v dolní částí předního okna u řidiče a mělo by být viditelné pro každého
  • Součást karosérie - VIN může být umístěné na různých částech karosérie (nap. spodní část sloupku u předního sedadla spolujezdce, panty u předních dveří či v přední přepážceKomentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.