Video oprava škrábanců na laku automobilů

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 26. 02. 2017,  0x


Poškrábaný lak na autě není konec světa a už vůbec s touto drobnou vadou na kráse nemusíme do nejbližšího servisu. Pomoct si můžeme snadno i sami. Na trhu existuje plno produktů, které jsou k opravě laku určeny.  Jaké možnosti má tedy váš poškrábaný lak a jak přistupovat při jeho nápravě?

Na miniaturní škrábance postačí vosk

Poškození laku na karoserii patří k nejčastějším drobným závadám, se kterými se můžeme setkat. Běžně je způsobí štěrk, nedbalé otevření dveří, větve keřů na lesní cestě anebo také bouřlivé krupobití. Na druhou stranu, mikro škrábance vám mohou nechtěně způsobit i kartáče v myčce, s čímž si ale poměrně slušně dokáže poradit i vosk. Předně je určen především pro zářivý lesk, ale některé produkty obsahují i abrazivní látky, které dokáží škrábance skrýt.

Ještě před aplikací je nutno karoserii v oblasti porušení laku pečlivě umýt příslušným autošampónem a následně i pečlivě usušit, aby vosk dokázal přilnout. Pro nanesení vozku na poškozené místo je ideální hadřík z mikrovlákna anebo aplikátor na výrobku.

Pokud si navíc práci a manipulaci chcete usnadnit ještě víc, pro drobnější oděrky postačí místo vozku i retušovací leštící tužka. Pořídíte ji v podstatě v jakémkoliv motoristickém obchodě anebo specializované prodejně. Přesný návod k použití by měl být vždy součástí balení. Důležité je ale zmínit, že hluboké škrábance, které mají dosah až na samotnou karoserii, retušovací tužkou rozhodně neskryjete.

Brusnou pastou na rýhy v laku

Dokáže jednoduše zacelit a skrýt i hlubší škrábance, ale na rozdíl od lešticí tužky se aplikace rozhodně nedoporučuje na přímém slunci. Sehnat ji můžete taktéž ve specializovaných prodejnách, internetových obchodech anebo dokonce i v průměrném supermarketu. Barevné spektrum produktů je zde opravdu široké, a proto není problém vybrat totožný odstín s barvou vašeho vozu. Pokud byste si i tak nevěděli rady ve výběru, naštěstí existují i transparentní a průhledné pasty.

Aplikace je poměrně jednoduchá. Brusnou či lešticí pastu naneste na poškozený lak a bavlněným nebo flanelovým hadříkem ji řádně rozetřete. Výhodou je, že na sebe můžete pastu po zaschnutí vrstvit, dokud nebudete s konečným výsledkem spokojeni.

Jak je to s hlubokými škrábanci?

Pokud máte co dočinění s velkými a hlubokými škrábanci, jejich zacelení bude o něco složitější. Oprava by měla probíhat co nejrychleji, jelikož vlivem počasí a povětrnostních podmínek může snadno dojít ke korozi.

Pro renovaci bude třeba využít speciální brusné kotouče, kterými lak okolo rýh zbrousíte až k podkladové vrstvě, aby došlo ke srovnání laku se škrábancem. Poté naneste karosářský tmel a nechte jej pořádně zatvrdnout. Následně vše důkladně obruste, očistěte a naneste lak v patřičném odstínu zbytku vozu, a to ze vzdálenosti 30 centimetrů.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.