THC v krvi za volantem

Nezařazené

Přidal leprikon, dne 22. 09. 2016,  0x


Řidiči, který byl přistižen při řízení vozidla pod vlivem drog, hrozí trestné stíhání. To však úplně neplatí v případě marihuany neboli THC. Pokud si před jízdou dá “jen pár šluků”, trestu pravděpodobně ujde. To však neznamená, že je z toho venku. Tak jako tak se dopustil přestupku a trestu neujde.

Ministerstvo dopravy před pár lety schválilo vyhlášku, která stanovila přípustnou hranici pro vybrané návykové látky. U THC v krvi za volantem přípustný limit činí 2 ng, což přibližně odpovídá jedné vykouřené marihuanové cigarety.

Jednodušší proces dokazování přestupku

Podle ministerstva dopravy bylo hlavním cílem zjednodušení složitého procesu dokazování. Před vydáním vyhlášky byl celý proces příliš komplikovaný, zdlouhavý a výsledky tomu neodpovídaly. Pokud policista při orientační zkoušce odhalil přítomnost drogy v krvi pasažéra, musel jej nejprve poslat k odběru moči a krve. Zjištěné výsledky byly poslány několika soudním znalcům, kteří je zhodnotili.

A výsledek? Naměřené množství bylo často natolik nízké, že řidič nešlo vliv drogy na chování nijak prokázat. Nyní je proces výrazně jednodušší. Směrodatné je naměřené množství návykové látky, v tomto případě THC, v krvi. Jakmile je řidič v krvi droga odhalena ve větším množství, než povoluje zákon, automaticky spáchal přestupek.

Všechno má své ale. Řidiči pod vlivem THC v krvi budou policisté těžko dokazovat, zda jim hrozí nějaký postih. I stejný typ drogy může obsahovat odlišné množství účinné látky. Vliv má také věk, pohlaví i váha člověka stejně jako fakt, zda marihuanu kouří pravidelně či jen občas nebo dokonce poprvé.

THC je méně nebezpečné než pervitin

Marihuana patří v České republice mezi nejvíce používané drogy stejně jako pervitin. Ten je ale daleko nebezpečnější, protože pod jeho vlivem se uživatel, v tomto případě navíc řidič, stává velmi agresivní. I u pervitinu byla stanovena limitní hranice a to 25 ng. U tohoto množství lze s jistotou říci, že řidič drogu skutečně užil.

Ať už řidič užije marihuanu, pervitin či jinou návykovou látku, zvyšuje riziko způsobení nehody s vážnými následky. V případě užití marihuany je toto riziko 3x vyšší podobně jako u alkoholu. Po užití kokainu, opiátu či benzodiazepinů je toto riziko až 10x vyšší. Ještě nebezpečnější jsou amfetaminy či kombinace různých drog, které riziko nehody zvyšují až 30x.

Trest za THC v krvi za volantem

Řízení pod vlivem návykových látek je považováno za jeden z nejvážnějších přestupků. Za zjištění vlivu návykové látky řidiči hrozí 7 bodů, finanční pokuta ve výši 2 500 až 20 000 Kč a zákaz řízení až na 1 rok. V případě, že řidič odmítne podrobit se zjištění přítomnosti návykové látky, hrozí řidiči rovněž 7 bodů a finanční pokuta ve výši 25 000 až 50 000 korun. Součástí trestu je zákaz řízení motorových vozidel až na 2 roky. Pokud byl řidič obviněn ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, řidič hrozí kromě zákazu řízení až na 10 let a finanční pokut i odnětí svobody až na 3 roky.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.