Stavba garáže na hranici pozemku

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 29. 03. 2017,  0x


Garáž je obvykle stavěna společně s rodinným domem, čímž se zabije hned několik much jednou ranou. Ne každý má ale takové štěstí, a proto je dobré položit si otázku, jak postupovat, pokud chceme garáž přistavit, ať už na volně stojící na pozemek anebo na parcelu s budovou. V obou případech se bohužel neobejdeme bez vyřizování…

Povolení na stavbu si musíte vyběhat

Na stavbu garáže se pochopitelně vztahuje stavební zákon č. 183/2006 Sb., a tudíž se rozhodně neobejdete bez asistence příslušných orgánů, které mají za úkol schválit povolení o stavbě. Prakticky vzato ve většině případů neexistuje jediný důvod, proč nedostat souhlas. Teoreticky si ale možná budete muset chvíli počkat, než se vše vyřídí.

K celé stavbě si navíc budete muset najít příslušného projektanta, který bude na vše dohlížet a především vám pomůže s důležitými dokumenty a samotným návrhem stavby, za kterou svým způsobem odpovídá, a to především v rámci bezpečnosti, celistvosti, pečlivosti, a to vše navíc i s ohledem na životní prostředí a finance.  Až po vypracování speciální dokumentace můžete zažádat úřady o povolení ke stavbě. Vše se ale může výrazně zjednodušit v případě, kdy chceme stavět na vlastním pozemku. Pokud máme parcelu v osobním vlastnictví, je nutnost úřady pouze informovat o svých plánech.

Na velikosti garáže záleží

Základním pravidlem pro umístění garáže je, že musí být vzdálená minimálně 1,5 metru od sousedního pozemku. Za jiných okolností se daná vzdálenost nemusí dodržet, ale vše samozřejmě závisí na konkrétním případu nebo situaci.

Při budování návrhu rozhodně netroškařte. Pokud máte jedno auto, garáž pro dvě pravděpodobně nevyužijete, ale nezapomeňte, že ji můžete využívat i jako dílnu nebo sklad. Malá garáž je pak zpravidla do 25 metrů čtverečních. Na pozemku ji lze dokonce umístit bez územního souhlasu, pokud se všechny smluvní strany shodly.

Velkou garáží se pak myslí vše, co má větší plochu, než 25 m². Garáž může na pozemek umístit pouze úřad, nikoliv vy společně s projektantem. Jedním z hlavních pravidel pro schválení pak je, že pozemek nesmí být součástí chráněné krajinné oblasti nebo na památkově chráněném území. Územní rozhodnutí a stavební povolení pak lze získat najednou.

Na co se nesmí zapomenout

Při samotném návrhu stavby se musí brát v potaz i její pozdější využívání a provozování. Jedná se pochopitelně o odvětrávání a odvodňování. Parametry pro otvor na odvětrávání jsou jasně dány zákonem (15x15 cm pro malou garáž), odvodňování na druhou stranu nesmí směřovat do kanalizace. Jedná se ale o informace, kterou by měl znát i začínající projektant.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.