SSC Ultimate Aero II - nekonečná bitva o nejrychlejší vůz na světě

Zábava

Přidal supersportfan, dne 20. 01. 2019,  0x


Automobilky vyrábějící supersporty se neustále snaží předhonit konkurenci a získat titul nejrychlejšího auta na světě. Ambice americké automobilky Shelby Super Cars jsou zřejmé už z jejího názvu. Před pár lety přišla s novinkou v podobě ultimativního superrychlého modelu SSC Ultimate Aero II. Cílem bylo pokořit Bugatti Veyron.


Automobilku Shelby Super Cars založil v roce 1998 milionář Jerod Shelby, nikoliv slavný úpravce aut a závodník Caroll Shelby. Podle názvu je očividné, že se Jerod zaměřil na výrobu supersportovních vozidel a jedním z jeho děl je SSC Aero. V roce 2007 tehdejší model Ultimate Aero TT dosáhl alespoň na chvíli titulu nejrychlejšího sériového vozu s rychlostí 412 km/h. O tři roky později jej překonal Bugatti Veyron Super Sport. Jerod se tedy rozhodl přijít s ještě rychlejším automobilem. 


SSC Ultimate Aero II - nástupce Aera TT

Tři roky se na trůnu nejrychlejšího automobilu světa hřál Ultimate Aero TT, než jej porazil supersport od Bugatti. Jerod pochopil, že nastal čas přijít s něčím opravdu revolučním. Na vývoji stroji se podílel i Caroll Shelby.


Ultimate Aero II byl podle návrhu skutečně výjimečným vozidlem. Celá jeho karoserie je vyrobena z uhlíkových vláken a hliníku, nenajdete na něm gram oceli. Nosná struktura je řešená stejně jako u vozů Formule 1. Raritou byly zejména ráfky vyrobené z uhlíkových kompozitů svého druhu první na světě. Jeden ráfek vážil pouze 5,8 kilogramů! Výsledkem je celková velmi nízká pohotovostní hmotnost 1 200 kg. 


SSC Ultimate Aero II - na stovku za necelé 3 sekundy

Klíčovou součástí je samozřejmě motor, který je v tomto případě umístěný pod zadní nápravou. Celý motor včetně turbodmychadel vyvinula přímo společnost Shelby. Ultimate Aero II pohání osmiválec se dvěma turbodmychadly o objemu 6,8 litrů a výkonem 1 369 koní (1 007 kW). Maximální rychlostí činí 443 km/h. Z 0 na 100 km/h se Aero II dostane za neuvěřitelných 2,6 sekundy.


Aero II je tak trochu stíhačka na čtyřech kolech. Je skoro divné, že auto "pouze" jezdí a nelétá. Tomu také odpovídá cena. Pokud vás tento superrychlý vůz chytil za srdíčko, připravte se necelý 1 000 000 dolarů, v českých korunách je to 17,8 milionů korun. Pozor ale, aby to vaše srdce uneslo.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.