Služební automobil pro soukromé účely

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 21. 02. 2017,  0x


Projíždíte nabídku nových pracovních pozic a nejvíce vám padly do oka ty, které slibují služební automobil? Zdá se to jako obrovská výhoda, kterou nelze odmítnout. Přiznejme si, že se jedná o dobré lákadlo, kterým je práce hned zajímavější. Jde ale navíc se vždy o něco, co se jednoznačně vyplatí?

Nový automobil odmítne málokdo

Málokdy se zaměstnavatel setká s tím, že by budoucí či stávající zaměstnanec možnost využití firemního automobilu odmítnul. Pokud tomu tak je, důvodem je obvykle absence řidičáku anebo dobrá informovanost. Pokud si myslíte, že zaměstnavatel koupí nové auto jen proto, aby vám ho na 24 hodin denně svěřil do péče a následně pouze platil projetý benzín či naftu, tak se rozhodně pletete. Ve světě podnikání nic nefunguje tak snadno a příklad by byl reálný pouze v případě, že byste auto neměli propůjčené i do zbytku dne a osobního života. V takovém případě totiž budete pouze zaznamenávat ujeté kilometry do knihy jízd a předávat potvrzení o pohonných hmotách.

Pokud se ale setkáme s případem, kdy může být služební automobil využíván i k soukromým účelům, čili auto nenecháváte na parkovišti nebo depu u práce, je tu malý háček, který se v popisu lukrativních pracovních pozic už nevyskytuje.

Firemní auto není zadarmo 

Nový vůz vám zadarmo skutečně nikdo nedá, a ač se to zprvu nemusí zdát, bude vám jeho cena strhávána ze mzdy. Zaměstnavatel vás měsíčně ochudí o jedno procento z pořizované částky. Pokud tedy dostanete vůz v hodnotě např. 400 000 Kč., každý měsíc vám budou z hrubé mzdy odečteny 4000 Kč, což rozhodně není málo. Štěstím v neštěstí už je pak pouze to, že budete děkovat bohu, že vám nebyl svěřen vůz za miliony.

Tím ale zábava na snižování platu rozhodně nekončí. V knize nebudete zaznamenávat jen ujeté kilometry během pracovní doby, ale pochopitelně i ty, které jste projeli mimo pracovní dobu. Cena z pohonné hmoty vám pak bude příslušným účetním taktéž odečtena a jedinou výhodou bude propůjčená firemní kartička na tankování.

Jak je to s vozem do budoucna?

U některých firem si lze vůz po nějaké době odkoupit, čímž po přepisu automaticky spadne pod váš majetek. Pokud se navíc řádně domluvíte a máte štěstí na solidního zaměstnavatele, auto vám k osobním účelům propůjčí pouze na slovní dohodu bez splácení. Rozhodně se ale nebude jednat o nové vozidlo a stejně bude předpokládat, že jej využíváte pouze na cestu do práce a z práce. Tímto ústupkem se ale pochopitelně neruší odečet za pohonné hmoty a to, že za stav auta ručíte.

Kdy se vám pracovní vůz moc nevyplatí?

Pokud vám 1% z ceny bude pravidelně strháváno z platu, určitě se vám nevyplatí v případě, kdy jej budete využívat pouze v pracovní době. Dobrý obchod nastane jen v případě, kdy s ním budete skutečně jezdit a ideálně pravidelně. V jinačím případě nemá cenu doplácet peníze za něco, co nijak nevyužijete i v osobní prospěch.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.