Skrytá vada u ojetého automobilu

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 4. 01. 2017,  0x


Skryté vady bohužel nejsou nic neobvyklým. Občas se s nimi můžeme setkat při koupi z bazaru, ještě častěji ale v případě, kdy nakupujeme na vlastní pěst např. od známého nebo přes inzerát. Co může patřit mezi skryté vady a jak následně bude probíhat reklamace?

Co je myšleno skrytou vadou?

Skrytá vada je porucha automobilu, která není na první pohled viditelná a v podstatě lze při průměrné prohlídce vozu při koupi odhalit velice těžko. Může se jednat o prasklý chladič nebo hlavu válců v motoru či dokonce problémy ve spalovacím systému. Podobné potíže se umí objevit téměř hned při první jízdě anebo při stálém používání vozu až po několika dnech či týdnech.

Jak je to se zárukou vozu?

Pokud kupujete automobil z bazaru, s podepsáním smlouvy se vůči vám podnik zaručuje na dva roky. Někdy lze tuto dobu zkrátit pouze na jeden rok při vzájemné domluvě obou stran. V případě, že se objeví na voze skrytá vada a prodávající veškeré povinnosti vůči problému popírá, je během prvního půl roku přesto povinen dokázat, že před koupí i při podepisování smlouvy bylo auto v pořádku. Pokud skutečnost nebude hrát v jeho v prospěch, můžete od smlouvy automaticky odstoupit a vůz vrátit anebo se dožadovat náležité kompenzace v podobě opravy či zlevnění na ceně. Pakliže se prokáže, že auto před předáním žádnou vadu nemělo, pravděpodobně došlo k poruše následkem opotřebení či špatného zacházení z vaší strany. Po roce od podepsání smlouvy je důkazní břemeno, čili dokázání skryté vady před i při koupi, automaticky převedeno na kupce.

Poměrně složitější proces nastává, pokud kupujete vůz u fyzické osoby. Zde je záruka podstatně kratší. Trvá pouze půl roku. Obvykle navíc dochází k dlouhým tahanicím. Při koupi vozu podobného typu stále lpěte na patřičné podepsání smlouvy, kterou si důkladně prostudujete.   Smlouva by navíc měla odkazovat i na obchodní zákoník.

Jak reklamovat skrytou vadu?

V prvé řadě musíte důkladně zjistit, o jakou vadu se jedná, a následně písemně vzneste nárok na kompenzaci u prodávajícího. Pokud došlo k překročení lhůty, během které bylo dokazování nezávadnosti na prodávajícím, nechte si vypracovat znalecký posudek. V případě neustálého nesouhlasu s kupujícím se obraťte na pomoc advokáta a případ dejte k soudu.

Rozhodně ale auto nikdy nedávejte na opravu, pokud si nejste dostatečně jistí, že vina byla na vaší straně. V případě opravy vady automaticky mizí důkaz toho, že jste byli prodejcem skutečně podvedeni.

Jak se vyhnout skrytým vadám

Naprostá většina skrytých vad pochází z obchodu mezi kupujícím a fyzickou osobou. Pokud nemáte na nové auto a rozhodnete se pro ojetinu, raději volte spíše bazar s dobrými recenzemi než cizího člověka z novin nebo internetu, který se vám nemůže dostatečně zaručit tím, že je vůz opravdu bez problému. Nenechte se proto podvést a zlákat levnou cenou. Oprava pak může být podstatně dražší, než kolik jste ušetřili.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.