Rozvody motorů Škoda Octavia

Technika a design

Přidal leprikon, dne 21. 10. 2016,  0x


Rady výrobců a servisu, případně zkušených motoristů, mají smysl a rozhodně se nevyplácí je ignorovat. To platí například pro rozvody motorů a výměnu rozvodového řemene. Pokud nedojde k výměně řemene včas, může dojít k vážnému poškození motoru jako takového.

Rozvodový mechanismus je standardní součástí každého spalovacího motoru. Zajišťuje výměnu náplně ve válci. Téměř 50 % všech motorů převod řeší pomocí speciálnho ozubeného tzv. rozvodového řemene, který od 60. letech postupně nahrazuje původní řešení ozubených koleček.

Rozvodový řemen je lehčí, tišší a nepotřebuje mazání. Jeho životnost je však kratší a rozvody motorů je nutné jej v pravidelných intervalech vyměnit. Výměna nestojí pár korun, je však o dost levnější než oprava nebo dokonce výměna poškozeného motoru. Společně s řemenem se často mění další související díly, kladky a mnohdy i čerpadlo chladící kapaliny.

Nevyměněné rozvody mohou být příčinou poškození motoru

Rozvodový řemen se užíváním opotřebovává a přestává být napnutý. Při nedostatečném napnutí hrozí jeho přeskočení nebo dokonce roztržení. V lepším případě a s hodně velkým štěstí budou stačit nové ventily a hlavy válců. V nejhorším možném případě kvůli prasklému rozvodovému řemeni můžete odepsat celý motor.

Jedna věc je hlídat intervaly a rozvody motorů měnit tak, jak se má. Další věcí je občas je zkontrolovat. Může se stát, že při častějším ježdění se řemen opetřebuje rychleji. Někdystačí řemen dostatečně napnout, aby nedošlo k jeho povolení, někdy včasná kontrola odhalí rodící se závažnější problém.

Pokud se však domníváte, že občasnou kontrolou se vyhnete výměně, jste na omylu. Životnost řemene tím neprodloužíte a sobě peníze neušetříte. Výměna rozvodového řemene je nutná tak jako tak.

Výměna rozvodů už po 60 000 km?

Interval výměny je velice různorodý podle typu motoru a pohybuje se od 60 000 do 240 000  najetých kilometrů. Například rozvody u Škoda Octavia by se měly měnit zhruba kolem 120 000 najetých km. Pokud si koupíte ojetou Octavia, která má údajně najeto kolem 100 000 km ale rozvody nebyly dosud dělané, radši je udělejte ihned. Moc dobře víme, jak to u nás chodí s přetáčením tachometrů a měnit motor u nově zakoupeného byť ojetého auto nikdo nechce.

Cena výměna je rovněž různá. Servis musí vzít v potaz složitost motoru, přístup k řemeni a ostatním dílů rozvodů. Nejdráže vyjde výměna v autorizovaném serivsu, kde však máte jistotu, že výměna bude provedena na 100 % a se správným díly. Doba výměny se pohybuje od 3 do 8 hodin, u komplikovanějších případů ale může výměna překročit i 10 hodin. U některých případů je dokonce nutné demontovat celý motor. Výměna rozvodového řemene tak může klidně trvat i dva dny. A tomu samozřejmě bude odpovídat i konečná cena. Je docela dobré se servisem poradit, nechat auto prohlédnout a nechat si potvrdit odhadovanou cenu. No, a měnit si řemen svépomocí by měli dělat pouze zkušení a zruční nadšenci do aut.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.