Rozhlasový poplatek za rádio v automobilu
Přidal sawyer, dne 7. 03. 2017, 0x
Rozhlasový poplatek ani zdaleka nedosahuje pouze na řidiče. Kdo všechno jej musí platit a kolik vůbec stojí? Spadáte mezi plátce anebo se vás zákon vůbec netýká? A jak je to vlastně s koncesionářským poplatkem? Tady pozor. Pokud částku neuhradíte, čeká vás pořádně mastná pokuta.
Proč se platí rozhlasový poplatek?
S držením rádia se jedná se o základní možnost, jak přijímat rozhlasové vysílání a navíc je vše velice úzce spjato i s autorskými právy a poslechem hudby, která spadá mezi duševní vlastnictví společnosti nebo interpreta. Dále vše také spočívá v možném ekonomickém prospěchu, který by na základě vlastnění rádia mohl vzniknout. Této možnosti hojně využívají především podniky a obchody, kde se pouští hudba, aby se zákazníci cítili příjemně. Každý, kdo vlastní minimálně jeden rozhlasový přijímač (v našem případě autorádio) déle než jeden měsíc, je povinen platit rozhlasový poplatek ve výší 45 Kč, a to bez ohledu na to, zdali se jedná o fyzickou či právnickou osobu. Vyhláška navíc platí i v případě, kdy je zařízení nevyužíváno.
Zákon se pochopitelně netýká osob, které byly z nejrůznějších důvodů z poplatku osvobozeny, lidí neslyšících na obě uši anebo cizinců bez schváleného dlouhodobého pobytu a pochopitelně také držitelů licence rozhlasového a televizního vysílání. Dále jsou také od této povinnosti odlehčeny školy a firemní vozy.
Proč se ve firemních vozech neplatí?
V roce 2011, kdy začala společnost Integram rozhlasové poplatky vybírat, se řada podnikatelů vzbouřila a následně došlo hned k několika protestům a velké vlně stížností na ministerstvo kultury, a to především od podnikatelů a majitelů firemních vozů. Svým způsobem tomu domohl především spor ze strany taxikářů. Řidič taxislužby hudbu v automobilu v naprosté většině případů totiž nepouští pro případné zákazníky a spolujezdce, nýbrž pro sebe. Následně se tedy od těchto právnických osob při vybírání upustilo a podnikatel či řidič z povolání může volně poslouchat rádio, bez toho aniž by za to musel platit.
Na tuto skutečnost se ale pro změnu váže koncesionářský poplatek, který pro podnikatele stále platí. Každá osoba vlastnicí rozhlasový přijímač je povinna vše kvůli příslušnému paragrafu nahlásit na úřad. Pokud tak neučiní anebo koncesionářský poplatek neplatí, v případě zjištění se pokuta může vyšplhat až na 5000 Kč. Nejen podnikatelé jsou tedy nuceni měsíčně odvádět 45 Kč podobně jako u rozhlasového poplatku. S tím rozdílem, že částka zde platí pro každý rozhlasový přijímač zvlášť.
Z rádia nemám finanční užitek
Pokud vám placení rozhlasového poplatku ve vašem případě přijde nemyslitelné a neshledáváte žádný důvod, proč platit za něco, co využíváte pouze pro sebe, neporušujete autorská práva a navíc z poslechu nemáte žádný finanční prospěch, není nic jednoduššího, než se obrátit na příslušné úřady a následně požádat o ulevení z poplatku.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.