Rolls-Royce Corniche: Luxusní vůz s barokním designem

Garáž nejlepších vozů

Přidal vsechnyautasveta, dne 18. 07. 2019,  0x


Britská automobilka Rolls-Royce je známá jako výrobce luxusních automobilů. V letech 1971 až 1996 vyráběla dvoudveřový kabriolet a kupé Rolls-Royce Corniche, které ve své sbírce měli slavní zpěváci jako David Bowie, Paul McCartney, Frank Sinatra, Elton John a spousta dalších. Čím je zaujal? 


Název Corniche byl poprvé použit již v roce 1939 u modelu další britské značky Bentley. Ten se však nikdy nedostal do výroby kvůli druhé světové válce. Prototyp byl navíc zničen při výbuchy bomby. Smutný konec krásného auta, který ujel pouze 24 tisíc kilometrů v rámci testování. Velkého úspěchu se dočkal až jmenovec Rolls-Royce Corniche z roku 1971.


Ještě pro zajímavost: Název Corniche je výraz používaný v Itálii a Francii pro silnice vedoucí na okraji útesu.


Rolls-Royce Corniche: Aristokrat s příliš dlouhým jménem

Luxusní auta Rolls-Royce nejsou vyráběna proto, aby na silnicích trhaly rekordy, ale pro požitek z luxusní jízdy v luxusním autě. Jako základ pro model Corniche byl zvolen první Rolls-Royce se samonosnou karoserii model Silver Shadow. Jelikož karoserie vyráběla londýnská firma Mulliner Park Ward, první verze měly složitý název Rolls-Royce Silver Shadow Mulliner Park Ward. V roce 1971 došlo k přejmenování modelu na Rolls-Royce Corniche.


Pod kapotou luxusně vyhlížející karoserie se ukrýval zážehový vidlicový osmiválce o objemu 6 750 cm3 a výkonem až 260 koní (191 kW). Když na to přišlo, Rolls-Royce to na silnici uměl pořádně “roztočit” a to až rychlostí 220 km/h.


Rolls-Royce Corniche: Vůz pro nejnáročnější a nejbohatší klienty

Za návrhem karoserie stáli úspěšní designéři John Polwhele Blatchley a Bill Allen. John už se na několika návrzích pro Rolls-Royce podílel, takže věděl, že jejich společným úkolem je navrhnout vůz určený pro nejbohatší klientelu. Vůz byl dostatečně široký a dlouhý, aby posádce nabízel maximální pohodlí.


Předku dominovala typická hliníková maska chladiče s trojúhelníkovým zakončením v horní části, jejíž vrchol zdobila žena s křídly (Spirit of Extasy, Emily), a masivní chromované nárazníky. Rozdíl mezi kabrioletem a kupé spočíval pouze v pevné střeše se sloupky a bočními okénky orámovanými chromovanými lištami.


Rolls-Royce Corniche a vývoj v letech 1971 až 1996:

  • Rolls-Royce Corniche I (1971-1985) - celkem bylo vyrobeno 3 239 kabrioletů a 1 090 kupé
  • Rolls-Royce Corniche II (1986-1989)- celkem bylo vyrobeno 1 234 kabrioletů
  • Rolls-Royce Corniche III (1989-1993)
  • Rolls-Royce Corniche IV (1992-1995)
  • Rolls-Royce Corniche V (2000-2002) - verze s modernějším designem bylo během 2 let vyrobeno 359 kusů

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.