Renovace a leštění světlometů zubní pastou

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 19. 12. 2016,  0x


Zubní pasta a automobilový průmysl určitě nejsou k sobě? Pokud jste odpověděli kladně na položenou otázku, pak jste na omylu. Již několikrát bylo dokázáno, že pasta na zuby a automobil můžou být nejlepšími kamarády, zvláště co se týče leštění předních světel. Finančně nenáročné leštění, při kterém se obejdete bez pomoci servisu. Jak ale při leštění postupovat?

Proč přední světla zažloutnou?

Přední reflektory tu nejsou jen proto, abychom lépe viděli za noční jízdy na silnici. Svým způsobem dokáží podstatně podpořit i viditelnost našeho vozu před ostatními, což předchází havárii. Zanesené světlomety podstatně snižují průchodnost světla, a tudíž omezují záření. Čistými světly tak můžete předejít široké škále problémů.

U polykarbonátových světel dochází ke žloutnutí nejčastěji. Důvodem je to, že byly přetřeny UV vrstvou pro ochranné účely. Nápad je to pochopitelně dobrý, ale stagnuje ve chvíli, kdy se vrstva dostane do styku se solí a deštěm. Rizikové je také horko. Díky těmto venkovním faktorům může snadno popraskat, což způsobí zmatnění a jakýsi mléčný povrch. Zažloutnutí je hned další stádium.

Čím čistit a leštit?

Využít můžete samozřejmě služby nejbližšího servisu anebo zakoupení balíčku se sadou určenou pro údržbu a leštění přední světel. Obě řešení se obvykle vejdou do 600 korun s tím, že sadu na rozdíl od servisního leštění můžete využít vícekrát. Pokud se ale rozhodnete pro ošetření světlometu vlastním úsilím, často si vystačíte s obyčejným kartáčkem, hadříkem a dentální pastou, kterou si plno kutilů pro domácí leštění vychvaluje.

Postup při leštění zubní pastou

Na krycí sklo světlometu naneseme hojné množství zubní pasty. Rozhodně nešetříme. Ideální je, aby pokryla skutečně celé sklo. Důkladně rozetřeme po celém povrchu a necháme chviličku působit. Stačí minutka nebo dvě. Následně si vezmeme kartáček a vrhneme se na čištění. Vesměs na jeho velikosti nezáleží, důležité je, aby strukturou chlupů připomínal kartáčky na zuby. Můžeme dokonce použít i nějaký starší zubní, ale je třeba brát v úvahu, že si s tak malou plochou pořádně zamakáme. Již po několika minutách si na chlupech můžeme všimnout zachycených nečistot. S drhnutím skla si dejte pořádně na čas. Ideální je vyhradit si pro tuto činnost alespoň 15 minut.

Následně použijeme trošku vody ve spreji a povrch skla lehce postříkáme. Poté si vezme obyčejný hadřík a vrhneme se na leštění. Dobrou alternací je i papírová utěrka. Při leštění si můžeme dopomoci zbytkem vody ve spreji. Po osušení je potřeba světlomet namazat ochranou v podobě vozkové pasty (tempo), následně ještě doleštit a máte hotovo.

Jakou vybrat zubní pastu?

Zde se rozhodně neřiďte pravidlem, že dražší je i lepší. Nejvíce obstojí ty nejobyčejnější a nejlevnější pasty. Na závěr je ale dobré dodat, že leštění prostřednictvím dentálních pomůcek není řešením, které by dlouho vydrželo.



Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.