Regulace otáček asynchronních motorů

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 5. 12. 2016,  0x


Potřebujete zapracovat na vlastním nastavení otáček? Neumíte se rozhodnout, kterým zařízením nic nezkazíte? Z čeho máte na výběr a které řešení pro vás spadá v úvahu? Otáčky asynchronních motorů můžete regulovat hned několika způsoby. Otázkou ale zůstává, který z nich je určen právě vám.

Asynchronní motory – jak je regulovat?

Ne vždy je standartní nastavení, které motor při pořízení má, tou nejlepší variantou. Někdy je zkrátka potřeba změnit zejména rychlost otáčení anebo dokonce samotný výstupní moment. Zmíněná rychlost otáčení je k všemu více než závislá na frekvenci, kterou také můžeme najít pod slovem kmitočet. Je to trošku začarovaný kruh, jelikož změny kmitočtu střídavého proudu nejlépe dosáhneme právě upravením nastavení rychlosti. Pro tento proces existují nejrůznější druhy a typy zařízení, ze kterých je potřeba pečlivě vybírat. Co váš elektromotor tedy potřebuje?

Ventilátory s přepínáním

Na trhu existují hned dva typy tohoto druhu regulace otáček. V prvním případě dostaneme zařízení, pomocí kterého můžete přepínat D/Y, čehož docílíme napěťovou regulaci, která funguje jako trvalé řešení snížení. A to nejen při snížení otáček, ale i u samotného momentu. Ve druhém případě se také můžete setkat s ventilátory, které umí přepínat, ale tentokrát především vinutí. Snížení otáček je tak způsobenou změnou počtu pólů, a to bez problémů i o dvojnásobek. Oba dva typy ventilátorů mají třífázové elektromotory s napětím  400V.

Regulace frekvenčními měniči

Jsou vhodné především pro stroje se střední dynamikou, jako jsou čerpadla, drtiče, míchadla apod. Pokud se rozhodnete pro tento druh regulace, je důležité zjistit, zdali je vaše zařízení pro tuto úpravu vůbec vhodné. Jak již z názvu vyplývá, měnič dokáže svým způsobem ovládat samotnou frekvenci. Za následek to má ale bohužel to, že extrémně namáhá a přehřívá motor, díky čemuž je potřeba i další řešení, a tím je tepelná izolace. V každém případě se tedy řiďte pokyny v návodu na obsluhu anebo v servisní knížce. Sám výrobce se určitě o vhodných regulátorech pro asynchronní motory někde musel zmínit.

Autotransformátory

Jejich možnosti můžeme využít zvláště v případě odporové kotvy nakrátko. Na rozdíl od frekvenčních měničů nedělají problémy s teplotou a ani s námahou motoru, což jasně naznačuje tomu, že nebudou ani snižovat výkon. Nevýhodou pro někoho ale může být, že se nehodí do motoru IEC.

Fázově řízené regulátory pro asynchronní motory

Podobně jako autotransformátory se hodí pro přístroje s odporovou kotvou na krátko a naopak nejsou vhodné pro normalizované motory IEC. Bohužel ale dokáží podstatně omezit výkon, a to tím, že při regulaci otáček dochází k tepelným ztrátám. Navíc mohou způsobovat i nepříjemný hluk, jelikož při vyšších kmitočtech nebude docházet k dostatečné filtraci, jak by bylo zapotřebí.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.