Přihlášení osobního automobilu - jak na to?

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 6. 03. 2017,  0x


Jakkoliv se může přihlášení osobního automobilu zdát jako jednoduchá věc, je to administrativa. A každá administrativa má desítky háčků, které vám nákup nového auta mohou značně znechutit. Proto jsme si pro vás připravili podrobný návod, jehož cílem je připravit vás na všechny možné situace. Přihlášení auta po jeho přečtení zvládnete hladce a bez problémů.

Přihlášení neboli registrace nového automobilu

Pokud jste se stali hrdým vlastníkem zánovního automobilu, budete jej registrovat jako první. Nový vůz je vybavení čistopisem technického průkazu a k registraci bude kromě něj potřebovat také:

  • plnou moc prodávajícího
  • originál dokladu o nabytí auta - kupní smlouva, leasingová smlouva
  • vyplněnou přihlášku k registraci vozidla
  • doklad o platném povinném ručení - zelená karta
  • občanský průkaz

Přihlášení osobního automobilu se provádí na příslušném obecním úřadu s rozšířenou působnosti dle adresy trvalého bydliště. Pokud nechcete vystávat nekonečnou frontu a strávit na úřadu i několik hodin, zjistěte, zda úřad umožňuje rezervace on-line. Na úřad se dostavíte v domluvený čas a přihlášení můžete mít vyřízeno za půl hodiny. Samozřejmostí je mít sebou všechny potřebné doklady a vyplněnou přihlášku.

Seznam úřadu, kde lze přihlásit osobního automobil, najdete zde.

Snazší přihlášení nového vozidla

Na konci uplynulého roku, konkrétně 30. listopadu 2016, byla schválena novela Zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikací. Hlavním cílem novely je zjednodušení procesu přihlášení, které bude možné nově provést na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností bez ohledu na trvalé bydliště.

Až novela zákona vejde v platnost, kupující bude moci auto přihlásit na kterémkoliv úřadu v ČR. Tato změna celý proces zjednodušší zejména při nákupu ojetého auta. Obě strany se jednoduše domluví na úřadu, který vyhovuje oběma stranám. Přihlášení bude možné provést i bez součinnosti jedné ze strany a to na základě žádosti strany druhé. Jednodušší bude také dosud velmi přísné přihlášení aut - veteránů.

Novela zákona se vztahuje také na nedovolené úpravy vozidel, které mohou vést ke ztrátě technické způsobilosti automobilu. Jedná se například o odstranění filtru pevných částic u automobilů s dieselovým motorem.

Jak na přihlášení osobního automobilu na leasing?

Dnes už málokdo kupuje nové auto za hotové. Častější je financování nákupu automobilu pomocí úvěru či leasingu. V případě klasického spotřebitelského úvěru se kupující stává vlastníkem a vozidla přihlašuje dle výše uvedeného způsobu.

V případě nákupu auta na leasing vlastníkem zůstává leasingová společnost a kupující je v technickém průkazu zapsán jako provozovatel. Kupující neboli provozovatel nemá právo provádět změny ve Velkém technickém průkazu bez souhlasu leasingové společnosti. K přihlášení proto kupující potřebuje leasingovou smlouvu a plnou moc leasingové společnosti jak souhlas s přihlášením auta.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.