Přeprava dětí v osobním automobilu

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 24. 01. 2017,  0x


Předpisy a normy pro přepravu dětí v osobním automobilu se odvíjejí především od zákonů dané krajiny. Přestože se pravidla na území EU nijak výrazně neliší, při cestě do zahraničí je dobré si projít stanovy, které má daný stát ve vyhlášce. Pro přepravu v České republice bude ale platit následující…

Děti do 4 let v osobním automobilu

Pro každé dítě bez výjimky platí dětská autosedačka neboli zádržný systém, který by měl rozhodně odpovídat věku, tělesným rozměrům a váze dítěte. Při výběru je důležité sledovat typ homologace, která má zajistit správné uchycení i polohu. Výběr rozhodně nikdy nepodceňujte a ideálně si dítě vezměte s sebou. Při jízdě by v ní mělo být posazené a patřičně zajištěné na zadních sedadlech. Pokud se ale dítě bude vyskytovat na sedadle, na kterém je airbag, rozhodně nesmí být přepravováno v poloze čelem proti směru jízdy. V jiném případě bude nutno airbag deaktivovat.

Přeprava děti od 4 do 6 let

V tomto věku mají být využívány především kompaktní anatomické autosedačky, které mívají i vlastní pásy. Přesto pásy nesmí být pod rameny anebo vedeny přes břicho dítěte. V každém případě ale dítě musí být patřičně připoutáno, aby se nemohlo nijak pohybovat za jízdy – např. nestálo v prostoru mezi předními sedadly a nelezlo po těch zadních.

Jízda v osobáku s dítětem do 10 let

Využívání patřičných a kvalitních autosedaček je opět samozřejmostí, a to bez ohledu na délku dané jízdy. U vyšších děti anebo starších deseti let je dobré vyměnit sedačku za tzv. podsedák, který mnohem lépe napomůže vykompenzovat výšku dospělého spolujezdce. Výšku dítěte je nutné mystifikovat především kvůli instalovaným bezpečnostním pásům ve voze, které mají obepínat celé tělo, což by za jiných okolností právě u dětí nešlo.

12 let a více

Dříve bylo pravidlem, že děti mladší 12 let nesmějí sedět na místě spolujezdce. Tato norma ale byla ve finále upravena a aktuálně tam nesměji jakékoliv osoby menší 150 cm. Dětské autosedačky je nutno využívat do doby, než dítě přesáhne váhu 36 kg.

Na závěr už jen stačí dodat, že by se dětské sedačky rozhodně neměly podceňovat. Zkuste se podívat na výsledky nezávislých testů, kde lehce zjistíte, které autosedačky při zkouškách bezpečnosti obstály nejlépe.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.