Povolení na garážové stání u domu
Přidal sawyer, dne 4. 04. 2017, 0x
Garážové stání u domu je nejjednodušší řešení pro přístřešek na auto. Není pochopitelně natolik jisté jako klasická zděná garáž, přesto ale dokáže vůz ochránit před silným krupobitím, které by mohlo poškodit lak automobilu. Potřebujeme ale pro stavbu povolení od stavebního úřadu? Co všechno bude budování obnášet?
Jaké máme druhy garážových stání?
Existují pouze dva druhy nebo typy. Jsou jimi volně stojící garážová stání anebo napojená na stávající projekt. Obě varianty samozřejmě můžeme řešit v případě, kdy je dům již dávno postavený anebo i když má ke stavbě teprve dojít. Z časového a finančního hlediska nám ale ve většině případů vždy vyjde výhodněji situace, kdy stání řešíme zároveň se stavbou domu.
Na druhou stranu je zase dobré zmínit, že pokud se vrhneme na volně stojící objekt, konečné řešení a budování bude ve finále jednodušší, jelikož si projektanti a řemeslnicí nebudou muset lámat hlavu s napojením včetně dešťové kanalizace. Snazší pak bude i samotné oplechování objektu.
Existuje i varianta pro ty, kteří se ještě stále nerozhodli v rámci času. Pokud hodláte stavět dům a nejste si jisti, zdali se do budoucna nebudete pokoušet i o garážové stání, můžete si jej přesto nechat do návrhu zapracovat projektantem. Pokud úřady schválí stavbu celého objektu, v budoucnu nebude třeba řešit problémy s vyřizováním ohledně garážového stání, jelikož bylo automaticky schváleno společně se stavbou nemovitosti. Jedná se o elegantní způsob, jak vyřešit případnou aktuální nerozhodnost a komunikaci s příslušnými orgány.
Jak je to se stavebním povolením?
Stavební úřady mají od nového zákona z roku 2007 jasně stanovená pravidla a normy pro jednotlivé stavby. K našemu štěstí není garážové stání na stejné úrovni jako rodinný dům anebo klasická zděná garáž. Tudíž spadá do stejné kategorie jako přístřešky, zahradní domky a pergoly, u kterých o stavební povolení ze zákona žádat nemusí. Přesto se bez určité byrokracie bohužel neobejdete. Potřebovat budete především územní rozhodnutí anebo územní souhlas, který dostanete v případě, pokud projekt bude dodržovat hned několik základních podmínek.
Velkou roli zde hraje minimální dvoumetrová vzdálenost od hranice pozemku a také souhlas dotčených osob, kterými myslíme především sousedy. Ti musejí vše potvrdit podpisem. Splněny musí být oba body. Pokud se tak nestane, území nevydá rozhodnutí ve váš prospěch a ke stavbě garážového stání pak nemůže zákonně dojít.
Na závěr už jen stačí dodat, že se v povolené stavbě nesmí přechovávat hořlavé látky ani výbušniny. Ano, pravděpodobně málokdo asi bude v garážovém stání sestrojovat bombu, ale přesto se i toto téma v zákoně objevuje. Podobné přístřešky včetně pergol a altánu navíc nesmějí sloužit k podnikání majitele.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.