Povinná výbava osobního automobilu

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 4. 01. 2017,  0x


Povinná výbava vás nemusí jen uchránit od pokuty. Leckdy vám vybavení dokáže i zachránit život. Co podle předpisů v roce 2017 rozhodně nesmí chybět ve vašem voze? A kolik dáte za pokutu, pokud byste na něco zapomněli?

Co nesmí chybět v osobním automobilu?

Pravděpodobně jednou z nejdůležitějších věcí bude pochopitelně rezerva kola, kterou oceníte, především když budou na vozovce střepy. Dále rozhodně nezapomeňte ani na hever neboli příruční zvedák a výstražný trojúhelník, který se nebude hodit jen v případě výměny kola, ale i kdyby se při jízdě objevil technický problém. Reflexní vesta je taktéž povinnosti, a to od 1.1.2011.

Ve výbavě by rozhodně neměl chybět ani klíč na matice kol. Velice diskutabilním tématem pak bývají pojistky, kde je třeba sehnat minimálně jednu od každého typu podobně jako je to i u náhradních žárovek, od kterých budete opět potřebovat každý druh od signalizace až po vnější osvětlení. Posledním a rozhodně ne nejméně důležitým bodem je pak autolékárnička, jejíž výbava děsí mnoho řidičů.

Co má obsahovat lékárnička?

Dříve byla povinná resuscitační maska anebo dokonce letáky s přesným návodem, jak postupovat při havárii anebo při poskytování první pomoci. Dnes si už naštěstí vystačíte s obvazy, náplastmi, šátkem, rouškou, obinadlem a sterilními chirurgickými rukavicemi. Vynechat nesmíme rozhodně ani isotermickou fólii o rozměrech 200x140 cm a antikorozní nůžky se zaoblenými hroty. Přesnější požadavky na zdravotnický materiál naleznete na stránkách ministerstva dopravy.

Správným vybavením lékárničky ale rozhodně nic nekončí. Řidiči by se měli mít patřičně na pozoru v hlídání expirační doby. Pokud bude při prohlídce automobilu zjištěno, že je lékárnička prošlá, pokuta vás nemine a může se vyšplhat až na 2000 Kč. Jedná se o stejnou částku jako v případě, když by se jednalo o absenci povinné výbavy. Důležité je také zmínit, že při využití jakéhokoliv zdravotního materiálu (např. náplasti nebo obvazu) je nutné celou lékárničku vyměnit, jelikož došlo k jejímu porušení.

Povinná výbava v zahraničí

Pokud se rozhodnete vycestovat na vlastní pěst do ciziny, je dobré si předem zjistit, jaké jsou tamější normy a předpisy pro povinnou výbavu automobilu. Ne všude platí stejná pravidla jako u nás, třebaže se v Evropě výrazné odchylky určitě konat nebudou, a to zvláště pak na území EU. Stanovení na povinnou výbavu u nás nepodceňujte, zvláště pak co se lékárničky, rezervy a výstražného trojúhelníku týče. V některých zemích jako např. v Rumunsku nebo Řecku je povinný hasicí přístroj,  jinde dokonce sněhové řetězy. Lišit se navíc můžou i jednotlivé normy pro hloubku dezénu pneumatik.  
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.