Povinná výbava automobilu v Rakousku

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 3. 01. 2017,  0x


Rakousko je jedním z našich nejbližších sousedů a zároveň oblíbenou turistickou destinací. Hlavním lákadlem jsou přírodní krásy, zejména vysoké Alpy. V létě se do Alp jezdí za turistikou, v zimě za zimními sporty. Jelikož do Rakouska jezdíme především vlastními vozy, řekneme si vše o povinné výbavě automobilů.

Hned na začátku si zdůrazníme zásadní pravidlo platící pro všechny cestovatelé, které k cestování používají osobní automobil. Pravidla pro silniční dopravu jsou ve většině zemích velmi podobná, ne však stejná. A proto si před každou cestou do zahraniční zjistěte pravidla pro všechny země, kterými budete projíždět.

Povinná výbava

Každý automobil musí být vybavený dle zákona příslušné země. Povinná výbava automobilu v Rakousku zahrnuje:

  • výstražný trojúhelník
  • lékárnička zabalená v obavu, aby se do ní nedostaly nečistoty a prach
  • reflexní vesta - ze zákona musí mít vestu pouze řidič, je však doporučena pro všechny cestující. A pozor tolerují se pouze vesty v žluté, oranžové a červené barvě!

Pozor! V Rakousku jsou zakázané on board kamery umístěné ve vozidle!

Zimní pneumatiky a sněhové řetězy

Je zima a v zimě hrozí mokro, sníh, námrazy a led. A to zejména na horách. Proto je vhodné používat kvalitní zimní pneumatiky, které jsou de facto součástí “zimní” výbavy. V Rakousku jsou zimní pneumatiky povinné ze zákona v období od 1. listopadu do 15. dubna. Pokud se na silnicích nachází sněhová pokrývka, rozbředlý sníh či dokonce led mimo toto období, tato povinnost stále trvá.

V případě nutnosti lze (a je doporučeno) použít sněhové řetězy. Ty by ve vaší výbavě neměly chybět nikdy, pokud se chystáte do vyšších nadmořských výšek. Při jízdě se sněhovými řetězy je v Rakousku doporučení maximální rychlost 50 km/h. Samozřejmě je více než vhodné informovat se o sněhových a povětrnostních podmínkách před každou jízdou.

Další užitečné informace

Chystáte-li se v brzké době do Rakouska, určitě se vám naše informace budou hodit a cestování vám zjednoduší. S největší pravděpodobností vaše cesta povede také po dálnicích. Abyste je mohli bez obav použít, musíte si zakoupit dálniční známku.

Ceny dálničních známek pro osobní automobily v Rakousku:

  • 10denní dálniční známka stojí 8,5 EUR
  • 2měsíční dálniční známka vyjde na 12,4 EUR
  • roční dálniční známka stojí 32,9 EUR

Z povinnosti mít dálniční známku je vyjmuto 6 vybraných úseků. Extra zpoplatněny bývají vybrané tunely (např. Karawanken, Arlberg) a některé silniční úseky v horách (např. Gerlos, Tauern, vysokohorské komunikace Timmelsjoch a Silvretta). Ceny průjezdů se pohybují od 4,50 do 16 EUR) a zejména úseky ve vysokých horách mohou být v zimě zavřené úplně. Tyto informace je vhodné si zjistit předem.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.