Povinná výbava automobilu v Polsku a další předpisy

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 26. 01. 2017,  0x


Jedním z našich nejbližších sousedů je Polsko. Veliká zem, jejíž severní hranice omývá studené Baltské moře, je častým cílem našich cest. Nádherná příroda a malebná města jsou vždy skvělým důvodem, proč vyrazit do Polska na víkend i dovolenou. Pokud se rozhodnete do Polska vyrazit vlastním autem, měli byste se dobře obeznámit se všemi platnými dopravními předpisy a povinnou výbavou automobilu.

Říkáte si, Polsko je hned za rohem, jejich předpisy jsou určitě stejné jako ty naše. Takový názor se může ukázat jako velmi chybný. A vás to může stát napomenutí a hlavně nějaké ty “zloté”, když vás při porušení předpisů chytí přísná polská policie. Pro jistotu se tedy nezapomeňte ujistit, že znáte nejen poslké dopravní předpisy, ale že v autě máte vše, co polské zákony vyžadují.

Nejprve si zkontrolujte požadované doklady. Na cestu do Polska byste měli mít:

 • Občanský průkaz nebo cestovní pas s platnými vízy
 • Mezinárodní řidičský průkaz
 • Osvědčení o registraci vozidla s platnou technickou prohlídkou
 • Pojištění odpovědnosti (zákonné pojištění) + zelená karta

Povinná výbava

Povinná výbava je povinná, bez diskuse. Každá zem však má vlastní zákony, vlastní pravidla a vlastní povinnou výbavu. Co je povinné v u nás, nemusí být povinné v Polsku či jiné zemi. A to platí naopak. Rozhodně je lepší mít obsáhlejší povinnou výbavu, než nedostatečnou.

Za reflexní vestu navíc vás policie pokutovat nebude. Pokud však nebudete mít žádnou, pokuta vás nemine. Výjimkou je zrovna Polsko, kde reflexní vesta není součástí povinné výbavy. Vy ji však rozhodně mějte, protože je povinná u nás. Při snížené viditelnosti ji navíc musí mít na sobě každý účastník silničního provozu - člen posádky vozidla, cyklista i chodec. A to by nešlo, pokud byste ji v autě neměli.

Povinná výbava v Polsku:

 • výstražný trojúhelník
 • hasící přístroj - není obvyklou součástí povinné výbavu, proto je na cestě do Polska nezapomeňte přibalit*
 • autolékárnička - je povinná pouze pro komerční dopravu, pro ostatní je doporučení

*Některé zdroje uvádí, že je povinný pouze u vozidel registrovaných v Polsku.

Další důležité předpisy a pravidla pro cestování autem do Chorvatska

Lehce od našich se liší také rychlostní limity. V Polsku platí tyto:

 • obytná zóna - 20 km/h
 • obce - 50 km/h od 5.00 do 23.00 hodin; 60 km/h od 23.00 do 5.00 hodin
 • silnice mimo obce (rychlostní komunikace) - 90 km/h (100 km/h); 120 km/h na rychlostní silnici se dvěma jízdními pruhy v jednom směru
 • dálnice - 140 km/h

Zimní pneumatiky povinné nejsou, jsou pouze doporučené. Pokud byste však způsobili dopravní nehodu v zimě se zimními pneumatikami a prokázala by se jejich souvislost se vznikem nehody, může vás potkat horší trest. Povinné je denní svícení.

Na rozdíl od ČR mohou mít řidiči v Polsku lehce "upito". Ale opravdu jen lehce. Polské zákony povolují 0,2 ‰ pro všechny řidiče bez výjimky. Polsko v tomto případě nemá žádné zvláštní podmínky pro začínající a profesionální řidiče, jako například Chorvatsko, jak jsme si uvedli v minulém článku.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.