Povinná výbava automobilu v Chorvatsku a další předpisy

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 24. 01. 2017,  0x


Chorvatsko mají Češi opravdu rádi, protože má moře a pláže a je tam tepleji. A hlavně do Chorvatska lze dojet autem za pár hodin. Žádné bookování letenek nebo omezení zavazadel. Vlastním autem můžete vyrazit, kdy se vám zachce, a sebou si vezmete vše, co auto pobere. Nebudeme vám mluvit do balení. Poskytneme vám důležité informace o povinné výbavě a dopravních pravidlech v Chorvatsku.

Evropské státy jsou se relativně podobné, nikoliv však totožné. Platí to i o silniční dopravě, která má velmi podobná, ne však stejná pravidla. Pokud se rozhodnete vlastním autem vyrazit do některého z evropských států, měli byste se seznámit s jeho pravidly včetně povinné výbavy. Tentokrát se zaměříme na Chorvatsko, kam Češi míří zejména během letních měsíců.

Povinná výbava v Chorvatsku

Každé vozidlo musí být vybavené povinnou výbavou. Ta se může v jednotlivých zemích lehce lišit. Vybavení však musí odpovídat pravidlům daného státu. Je vždy lepší mít více než méně. V Chorvatsku je povinné mít ve vozidle:

  • výstražný trojúhelník - výstražný trojúhelník je povinný pro všechna motorová vozidla s výjimkou motocyklů, vozidla s přívěsem musí mít dokonce dva výstražné trojúhelníky
  • reflexní vesta - všechna motorová vozidla s výjimkou motocyklů s nebo postranním vozíkem a mopedů do 50 ccm musí být vybavena vestou, kterou je nutné mít na sobě vždy při opuštění vozidla na veřejné komunikace
  • hasicí přístroj - je povinný pouze pro užitková vozidla
  • lékárnička - lékárnička je jednou z věcí, která je součástí povinné výbavy v každé zemi
  • ochranná helma - jsou povinné pouze pro řidiče a cestující na motocyklech či mopedech po celou dobu jízdy

Do povinné výbavy lze tak trochu zahrnout i pneumatiky. Ty by měli odpovídat danému ročnímu období. Minimální hloubka dezénu u letních pneumatik činí 1,6 mm a u zimních pneumatik 4 mm.

Další důležité předpisy a pravidla pro cestování autem do Chorvatska

Odlišné jsou také rychlostí předpisy. Většina zemí má stanovenou maximální rychlost. Výjimkou je například Německo, které nemá omezenou maximální rychlost na dálnicích. Jak je to v Chorvatsku?

  • obce - 50 km/h
  • silnice mimo obce (rychlostní komunikace) - 90 km/h (110 km/h); 80 km/h - řidiči mladší 24 let a praxe kratší 2 roky
  • dálnice - 130 km/h; 120 km/h - řidiči mladší 24 let a praxe kratší 2 roky

Od října do března je povinné denní svícení a pro zimní období jsou pneumatiky povinné podobně jako u nás.

Na rozdíl od ČR mohou mít v Chorvatsku řidiči “upito”. Zákon povoluje 0,5 ‰. Avšak u začínajících řidičů a profesionálních řidičů není alkohol povolen vůbec! Při překročení limitů má chorvatská policie právo odebrat řidiči řidičský průkaz na 8 dní a udělit pokutu ve výši 2 500 až 55 000 Kč.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.