Povinná výbava automobilu Slovensko
Přidal sawyer, dne 10. 01. 2017, 0x
Slovenská povinná výbava se přece jen trošku liší od typické české, kterou známe. V čem jsou ale základní rozdíly a na co byste se při cestování rozhodně měli připravit? Vyhláška byla uzákoněna v roce 2009 Ministerstvem dopravy, pošt a telekomunikací a za její nedodržení hrozí nemalá pokuta.
Co v autě rozhodně nesmí chybět?
V prvé řadě podobně jako u nás rozhodně nesmíte zapomenout na výstražný trojúhelník a reflexní oděv, a to včetně reflexní vesty s tím rozdílem, že nesmíte vynechat ani kalhoty, overal nebo pláštěnku s patřičnými bezpečnostními prvky. Pokud dojde k jejich absenci, hrozí pokuta 50-150 euro.
Výstražný trojúhelník a reflexní oděv včetně vesty využijete především tehdy, pokud se během jízdy u vozidla projeví porucha. Vůz bude třeba zastavit, a jelikož se jedná o překážku v silničním provozu, s výstražným oděvem na sobě trojúhelník umístíte na vozovku. Pokud se nacházíte v obci, stačí jej postavit minimálně 50 metrů za vozidlo. Pokud se ale potíže vyskytly na dálnici, je potřeba minimálně 100 metrů a více.
Oděv musí být navíc v blízkém dosahu řidiče. Automobily s váhou nad 400kg mají také v povinné výbavě i tažné lano. Bez ohledu na váhu je pro všechny povinná autolékárnička, jejíž přesné složení se dozvíte na webových stránkách slovenského Ministerstva dopravy.
Pro osobní automobily navíc platí vyhláška o zimních pneumatikách, pokud je na vozovce led nebo sníh. Vozidla nad 3,5 tuny musí mít zimní gumy automaticky od 15.11 do 31.3.
Co je doporučováno s sebou vozit?
V České republice jsou povinné náhradní žárovky a pojistky, na Slovensku jsou přitom pouze doporučovány podobně jako hasicí přístroj, který je v některých zemích Evropy brán jako povinnost. V neposlední řadě nesmíme zapomenout zmínit ani zprávu o dopravní nehodě, která není součástí výbavy osobního automobilu, ale přesto se jedná o velice prospěšný záznam, díky kterému v případě problému nemusíte volat policii. Pokud bude záznam při havárii chybět, hrozí vám pokuta až 60 euro.
Na co dávat pozor při provozu?
Ne vždy mohou být potíže pouze s nedodržením povinné výbavy osobního automobilu. V některých případech hraje významnou roli i dopravní přestupek na základě neznalosti zákona. Pokud se tedy rozhodnete cestovat do zahraničí, neváhejte si o tamních vyhláškách ohledně provozu na silničních komunikacích řadu pravidel zjistit.
Pomalá vozidla do 40km/hod. musí být řádně označena na zadní části. Podobně je na tom i LPG nebo CNG. Oba typy vozu musí mít na patřičných částech automobilu vystaven přesný identifikační znak. Při jízdě jakéhokoliv vozidla musí být použity bezpečnostní pásy na všech sedadlech, která jsou jimi vybavena. Pro děti je v některých případech nutná autosedačka a osoby mladší 12 let anebo menší 150cm nesmí sedět na předních sedadlech.
Na závěr už jen stačí dodat, že podobně jako u nás je zde nulová tolerance alkoholu za volantem a jsou zakázány veškeré antiradary kromě GPS navigace s funkcí POI.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.