Porsche 550 Spyder - auto, které proslavila tragická smrt Jamese Deana

Garáž nejlepších vozů

Přidal raketaktom, dne 15. 03. 2018,  0x


Slavného herce Jamese Dean zná každý, stejně jako německou automobilku Porsche. Málokdo přitom ví, že tuto automobilku nejvíce proslavila tragická nehoda úplně prvního sportovního modelu Porsche 550 Spyder, při níž zemřel právě tento kultovní herec. Věčnou slávu tak zajistil nejen sobě, ale i automobilce.

Německá automobilka nebyla slavná od samého začátku své existence. První silniční vůz Porsche, které bylo dílem syna zakladatele značky Ferdinanda Porsche, vjel na silnice v roce 1948. Svým vzhledem připomínal spíše legendární lidový vůz Volkswagen Brouk než rychlý sportovní vůz. Velkou změnu přinesl až sportovní model Porsche 550. 


Na silnice i na okruhy

Už na začátku 50. let se Porsche rozhodlo postavit svůj první sportovní vůz. Automobilka měla volné ruce. Tehdy se totiž nemusely řešit rozdíly při výrobě silničního a závodního speciálu. Se závodním autem jste mohli na okruh dorazit hezky po silnici. Práce na modelu 550 probíhaly rychle a už v roce 1953 byly hotové čtyři funkční prototypy.

První vozy dostaly pohonné jednotky z modelu 356 s tím rozdílem, že motor byl umístěný vzadu. Motor s výkonem 70 koní nezněl nijak výjimečně, přesto už první Porsche 550 Spyder sbíralo úspěchy na významných automobilových závodech (např. vítězství na Nürnburgringu či první dvě místa ve 24-hodinovém závodě Le Mans).

Další modely už měly speciálně vyvinutý jedenapůlitrový čtyřválcový motor s protiběžnými píst a výkonem 110 koní. Nové Porsche 550 ve své době dosahovalo rychlosti 225 km/h a patřilo tak k nejrychlejším autům na světě.


Hříšný vůz nejen pro slavné

To také byl důvod, proč si vůz pořídil slavný americký herec James Dean, který prostě miloval krásná a především rychlá auta. Před hříšně rychlým autem jej varoval herec a kamarád Alec Guinness. Bohužel marně. 

Při cestě z Hollywoodu na závody v Salinas herec havaroval a zemřel na následky vážných zranění. O měsíce později měl premiéru jeho nejslavnější film Rebel bez příčiny. Právě tato událost velkou měrou může za proslavení značky Porsche.


Z 90 vyrobených kusů se dochovalo pouze 27

V letech 1952 až 1956 se vyrobil celkem 90 kusů Porsche 550. Poté vznikla upravená varianta 550A, která se pyšnila řadou vylepšení. Spyder získal nový trubkový prostorový rám a karosérii, pětistupňovou převodovku, zdvojené bubnové brzdy a zvýšení výkonu na 135 koní. Porsche 550A mohlo dosáhnout maximální rychlosti až 240 km/h. V této variantě bylo vyrobeno 40 kusů. Přímo na Porsche 550 navazuje modernější dvoumístný roadster Porsche Boxster z roku 1996. 

Z původních 90 kusů Porsche 550 Spyder se bohužel dochovalo pouze 27 kusů. Což ale také znamená, že hodnota jednoho takového vozu je prostě neuvěřitelná. Dnes se pohybuje kolem 70 milionů korun.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.