Osobní automobil v podnikání

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 19. 02. 2017,  0x


Valná většina podnikatelů si pořízený i stávající automobil pokouší co nejrychleji přepsat na majetek firmy. Důvod je jednoduchý a velkou roli zde hraje ušetření a zkrouhnutí výdajů na daňové povinnosti. Kdo všechno může ale tuto možnost uplatnit? Vyplatí se každému anebo úspora projde jen někomu?

Kdo může přepsat auto do podnikání?

Přepis může učinit každý. Ale ne pro každého je výhodný. Obvykle vše záleží na tom, zdali jste fyzická nebo právnická osoba a zdali disponujete reálnými anebo paušálními výdaji. Paušální výdaje jsou navíc pojem, který není znám každému. Pokud bychom tuto problematiku měli přiblížit, jedná se v podstatě o částku, kterou si podnikatel může z daní z příjmu snížit až o 80%, a to i v případě, že žádné daně neodvedl, čímž může v podstatě jako slepý k houslím přijít právě ke zmíněným paušálním výdajům.

I když to může zprvu znít, že se jedná pouze o teoretické peníze, lze je tím pádem využít reálnou a především zcela zákonnou cestou. I když to nedává smysl, světě, div se, funguje to skvěle, a pak se není čemu divit, když na tomto principu staví většina podnikatelů. Reálné výdaje jsou pak jakékoliv hmotné, čili vše, co je využíváno k práci jako např. počítač, mobil atd.

Komu se přepis vozidla vyplatí?

Jedinému podnikateli, kterému se v podstatě nevyplatí, je fyzická osoba a neplátce DPH, která používá paušální výdaje, a to z prostého důvodu. Bude muset zaplatit silniční daň a navíc ani nevyužije reálné výdaje na vůz.

Pokud jste ovšem fyzická osoba, neplátce DPH a využíváte reálné výdaje, logicky se bude jednat o opak podobně, jak je to u právnické osoby (s.r.o.) a vůz se vyplatí přepsat vždy. V obou případech lze poté uplatnit i paušál a u prvního typu se sice nevyhnete platbě za silniční daň, ale ročně si můžete snížit daně z příjmu klidně i o 60 000 Kč. Podobně může výdaje zkrouhnout i fyzická osoba, která je plátcem daní, ale používá reálné výdaje.

Diskutabilním tématem je pak plátce a fyzická osoba, která využívá paušál. Zde se přepis vyplatí pouze z jediného a důvodu, a tím je uplatnění peněz z DPH na pohonné hmoty a provozní náklady spojené s vozem.

Proč využít paušál na auto?

Pravděpodobně největší výhodou je, že můžete měsíčně využít náklady v hodnotě 5000 Kč. Částka se sníží na 4000 Kč v případě, že využíváte automobil i k osobním účelům a až 80% z této částky lze využít na případné opravy a řešení poruch.

Mezi další výhody patří, že si nemusíte vést knihu jízd a není ani třeba dokládat stvrzenky z benzínových stanic. Třešničkou na dortu je pak téměř nulová administrativa, která usnadní vyřizování.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.