Oprava betonové podlahy v garáži - jak na to
Přidal sawyer, dne 28. 03. 2017, 0x
I na beton působí čas. Všichni určitě známe, když staré stěny praskají anebo se dokonce místy drolí. Podobně to může být i s garážovou podlahou. Na zemi se pak neustále vytváří oděrky a prach, který je třeba neustále zametat a efekt navíc nevypadá vůbec dobře. Naštěstí ale není třeba volat zedníky. I amatér či začínající kutil si může poradit sám.
Jak postupovat při opravě
V prvé řadě budeme potřebovat samonivelační stěrku (v eshopech je široký výběr), penetrační roztok a cokoliv na srovnání podlahy. Nejdříve musíme beton na zemi trošku srovnat, aby rýhy anebo průrvy nebyly tolik výrazné. Opatrně tedy zjemněte jejich přechod. Vzniklý prach bude potřeba odstranit, s čím si můžeme dopomoci obyčejným smetákem anebo stavebním vysavačem. Někteří pro očištění plochy dokonce používají wapku neboli tlakovou vodu, která si už dokáže poradit sama.
Poté, co je povrch zaschlý a očištěný, na něj naneseme penetrační roztok nebo také adhezní můstek. Saminivelační stěrku rozmícháme a připravíme na aplikaci podle návodů. Následně obsah nalejeme do rozpraskané plochy a vše uhladíme. Vše stačí jen nechat zaschnout. Pokud ovšem použijeme klasickou stěrku, podlaha se i přesto začne po čase drolit, tudíž si pomůžeme pouze na chvíli. Pro dlouhodobější efekt jsou tu i speciální stěrky (např. epoxidová), které lépe snáší zátěž. Jejich nevýhodou ale může být podstatně vyšší cena.
Opravení prasklin tmelem
Tmel je v zacelování děr anebo prasklin naprostou klasikou. Podobně dobře funguje i u opravy podlah. Zem garáže musíme pochopitelně také nejdříve lehce opracovat a nejlépe vysát. Následně pečlivě namícháme 25 kilogramů opravného tmelu a precizně s ním vyplníme praskliny v podlaze. Téměř úplně stejně nám může pomoci i tzv. renovační hmota, která je předně určena na opravu zdí, stěn a také betonových podlah, která funguje na bázi cementu. Pochopitelně ani samotným cementem při vyplňování poškozených míst nic nezkazíme.
Není lepší podlahu obložit?
Ani u jednoho z případů bohužel nemáme předem zaručeno, že oprava vydrží na desítky let. Pokud nám poškozená podlaha vadí, není nic snazšího, než ji obložit. V takovém případě musíme podlahu nejprve přepenetrovat a až následně na ni položit dlažbu. Na trhu můžeme najít skutečně široký sortiment nejrůznějších typů obložení. Mezi neoblíbenější patří speciální a odolný Taurus, se kterým se vejdete do necelých 200 Kč za metr čtvereční, což rozhodně není přemrštěná cena, když bereme v potaz, že garáž nepatří k nejrozměrnějším místnostem.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.