Opel astra: Jaký motor?

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 8. 11. 2016,  0x


Opel Astra vstoupil na trh jako novinka v roce 2004 a vyráběl se až do roku 2010, kdy jej nahradil současný třetí model. Zpočátku se pohyboval spíše ve stínu vozů Volkswagen Golf a Ford Focus. Čas ukázal, že se jedná o vůz s mnoha kvality a zejména spolehlivými motory.

Opel Astra je možné sehnat jako pětidvéřový hatchback, třídvéřový GTC, sedan, kombi Caravan i jako kupé-kabriolet TwinTop. Nejžádanějším je kombi, který disponuje dostatečným prostorem i na zadních sedadlech. Ačkoliv se jedná o model nižší střední třídy, jedná se o praktický vůz, který nabízí slušně řešený vnitřní prostor a prostorný kufr.

Nejlepší jsou benzínové motory

Ideální volbou je bezínová osmnáctistovka s výkonem 92 kW a 103 kW nabízející výborný poměr mezi náklady a dynamikou. Zejména druhá varianta uspokojí i řidiče, kteří upřednostňují dynamiku a spotřebu okolo 7 l/100 km.

Dobrá je také benzínová čtrnáctistovka o výkonu 66k W a šestnáctistovka. Nejedná se sice o žádné dálniční střelce, ale na běžný provoz určitě stačí. Jedná se o spolehlivé motory s dlouhou životností a nízkou poruchovostí. Přeplňované benzínové motory už příliš vhodné nejsou, jelikož vyšší výkon překračuje možnosti podvozku vozů Opel Astra.

Z naftových motorů je nejlepší 1.7 CDTI

Co se týče naftových motorů, ani zde chybu neuděláte. Nejrozumnější volbou je motor 1.7 CDTI , který je odolný a spolehlivý. Jeho jedinou vadou je vyšší hlučnost. Silnější motor 1.9 CDTI přetěžuje přední nápravu vozu Opel Asta a způsobuje vznik vůl v zavěšení.

Pozor si však dávejte na motor 1.3 TDCI, který je méně povedený. Rychle se opotřebovává, a poté má vyšší spotřebu oleje. Rychleji odchází turbodmychadlo a neobvyklé nejsou ani závady v podobě propálených pístů.

Čím méně elektroniky, tím lépe

U vozu Opel Astra je lepší najít vůz s menším počtem elektronických hraček. Mnohé spínače a ovládače mají tendenci zlobit. Pokud chcete vůz s lepší výbavou, asi bude déle trvat, než takový najdete. Většina Oplů má spíše základní výbavu. Základní součástí bývá slušné autorádio, centrální zamykání a klimatizace.

Největší problémy dle zkušeností vykazuje ovládání klimatizace a občas i spínač autorádia. U ojetých vozů si dávejte pozor na směrovky, stírače a tempomaty, které bývají často nefunkční. Důležité je si elektroniku důkladně vyzkoušet, abyste se vyvarovaly starostí a zbytečných nákladů navíc.

Spolehlivé auto s dobrými jízdními vlastnostmi

Opel Astra není žádné super auto a nemá smysl od něj očekávat zázraky. Kdo si chce užívat jízdu, měl by se poohlédnout po jiném autě. Opel Astra rozhodně nepatří mezi sportovní vozy, ačkoliv se silnějším motorem si řidič užije i pěknou dynamickou jízdu.

Kdo však chce spolehlivé auto s dobrými jízdními vlastnostmi, chybu neudělá. Ojeté vozy jsou spolehlivé, mechanicky odolné a zajišťují bezproblémový a levný provoz. Servis není nákladný. K nevýhodám patří pouze problémy s palubní elektronikou, hlučnější naftové motory a nízká nabídka modelů s automatem.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.