Odpočet DPH při nákupu osobního automobilu

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 21. 04. 2017,  0x


Potřebujete auto do podnikání, ale nevíte si rady s odpočtem DPH? Kdo má nárok na uplatnění a co je pro něj potřeba? Jakou roli zde hraje kniha jízd a jak provést výpočet? Vystačíme si sami anebo budeme potřebovat pomoc účetního? I když celý proces může znít složitě, není tomu tak. Náš návod vám odpoví na nejčastější dotazy!

Kdo může odčtení DPH uplatnit?

V prvé řadě se musí jedna o firmu či podnikatele, resp. osobu výdělečně činnou s živnostenským listem a každého plátce daně z přidané hodnoty. Důležité je také, aby byl automobil určen především pro podnikatelskou činnost, což souvisí i s nutností vedení knihy jízd. Dále se také jednoznačně musí jednat o vůz, který měl při pořízení nárok na odečet DPH a nebyl pořízen před termínem, kdy vzniklo ustanovení novely zákona o DPH. Čili odpočet neplatí pro všechny vozy zakoupené před rokem 2009.

Způsob zakoupení zde navíc nehraje žádnou roli. Odečtení je možné provádět v případě, kdy auto bylo jednorázově zaplaceno, financováno anebo pořízeno formou úvěru či finančního leasingu. Pokud se jednalo o poslední možnost, DPH může být vypočteno a uhrazeno z každé měsíční splátky.

Jak provést odpočet?

DPH se u osobního automobilu uplatňuje na základě toho, jakým způsobem je využíváno. Pokud slouží výlučně pro pracovní a firemní účely, uplatnit můžete plnou výši odpočtu, čili 100%. V případě ale, že je využíváno i jinačím způsobem, např. propůjčeno i pro osobní účely, se z DPH stává vždy určitý poměr v procentech. Ten najdete pod heslem poměrný koeficient. To je pochopitelně podíl využití vozidla pro pracovní účely.

Uvedeme si jednoduchý příklad, kdy se poměrný koeficient využívá. Řidič pracující u balíkové služby např. 10 hodin doručuje zásilky. Přesto vůz po skončení pracovní doby nemusí nechat na depu, ale na základě smlouvy či písemné domluvy má možnost dopravit se jím domů a následně zase do zaměstnání. Jeho jízda do práce a z práce již není z pracovních, nýbrž osobních důvodů. Aby došlo k co nejbližšímu odhadu poměrného koeficientu, je naprostou nutností vedení knihy jízd. Pokud odpočet DPH uplatnit nechceme, kniha jízd samozřejmě nemusí být vedena.

Co musí obsahovat kniha jízd?

V prvé řadě obchodní jméno, ale dále také jméno řidiče. Následně nesmí chybět druh vozidla a datum, místo a čas vzniku začátku jízdy společně s jejím ukončením. Stav tachometru při odjezdu i příjezdu musí být pravdivě zapsán stejně jako účel jízdy.  Poté je třeba vše podepsat samotným řidičem i firmou.

Účel cesty bude nutné patřičně doložit. K tomu nám mohou sloužit nejrůznější doklady, jako např. výpisy, parkovací lístky nebo účty za tankování.



Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.