Octavia 1 - oprava podsvícení zapalovače/zásuvky

Praktické rady

Přidal danielysko, dne 27. 03. 2018,  0x


Puntičkáře může rozčilovat drobnost jako nefunkční podsvícení zapalovače.


Jelikož se podobný článek na demontáž a výměnu zapalovače nebo jeho podsvícení těžko hledá i na zahraničních webech, dnes se na tuto problematiku podíváme, protože se Škoda vcelku snažila tento úkon znemožnit a prodat celý díl objímky s osvětlením 1E0 919 341.


Prvním oříškem je demontáž zásuvky zapalovače.


Kovová část je zasazená v zeleném světlovodu jako klín, musíme nejprve vyjmout kovovou část zatlačením na dva malé výstupky viz obrázek. Zároveň si pomůžeme páčením tenkým plastem mezi kov a plastový světlovod. Pokud nemáte k tomu určená páčítka, použijte např. malou škrabku na led. Pozor ať plast nepoškodíme šroubovákem, je křehký. Hodí se i sundat loketní opěrku (sundat boční kryty, odšroubovat šroub a vyjmout ji) a pomoct si zatlačením zespodu zapalovače.Jakmile kovová zásuvka povyskočí, vytáhneme ji celou, odpojíme konektor a plastovou objímku s osvětlením můžeme vyndat ze středového tunelu.Z objímky sundáme černý kryt a opatrným páčením následně objímku žárovečky. Pozor na poškození.


Nyní se potřebujeme dostat k žárovce, musíme tlačit k sobě 2 malé zobáčky na straně u kontaktů a zároveň otevírat objímku shora viz fotky níže.


Po otevření stačí vytáhnout vadnou žárovku a nahradit za novou s paticí T5 1,2W. Pokud chcete žárovku nahradit LED diodou, bude třeba dalších úprav, protože běžná LED T5 nesvítí v rozsahu 180° jako žárovka a jako je zde, pro správné osvětlení zapalovače, potřeba.

Já koupené LED diodě T5 obrousil čočku v úhlu 45° a rozptyl potřebným směrem je lepší než bez úpravy. Jinak je na schopnostech každého, jak si LED diodu chce nabastlit. Pozn: Na osvětlení je spínáno pouze 8-9V.


Po vložení nové žárovky její uložení zavřením zacvakneme, připevníme zpět na světlovodící objímku a opatříme černým krytem. 

Při montáži do auta nejprve zasadíme objímku s osvětlením, až poté zapojíme konektor a zasuneme kovové tělo zapalovače!Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.