Nejlepší GPS navigace pro nákladní automobily a trucky

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 6. 10. 2016,  0x


Narazit na adekvátní informace či článek, který by se věnoval čistě navigacím určeným přímo pro nákladní vozy a kamióny, není úplně snadné. Pokud tedy máte zájem o kvalitní a hodnotné informace a ne pouze o prodejní články, které se snaží prosadit jeden konkrétní produkt a prodat jej za každou cenu.

Na internetu však najdeme řadu diskusí, fór, recenzí a prodejců navigací. Prokousat se všemi informacemi vám sebere trochu času po večerech. Odměnou vám však bude navigace, která vás dopraví do cíle rychle a za nejnižší možné náklady. Mnoho řidičů nákladních vozidel se smířilo s navigacemi, které jsou primárně určené pro osobní automobily. Jistě, cestu vám naplánují také, ale v potaz nevezmou informace, které jsou pro nákladní automobily velmi podstatné. Daleko vhodnější jsou specializované GPS navigace pro nákladní automobily, trucky neboli kamióny po našem.

Proč nepoužívat navigace pro osobní automobily

Jak jsme si již řekli, hodně řidičů kamiónů používá běžné navigace. Zásadním problém je velikost vozidla. Navigace pro osobní vozy vás totiž velice lehko zavede na místa, kterými nákladní vozidla nemá šanci projet. V potaz také neberou zákazy a omezení určené pouze pro nákladní vozidla nad 7,5 tuny.

Proto je vhodnější zainvestovat do specializované GPS navigace pro nákladní automobily. V první řadě uvedete rozměry vozidla a jeho hmotnost. To znamená, že vás navigace nikdy nezavede tam, kde neprojedete. Nemusíte se tedy bát, že se svým náklaďákem skončíte na příliš úzké silnici, před příliš nízkým mostem či mosty nebo před zákazem vjezdu pro kamióny. Nemluvě o tom, že tyto navigace berou v potaz objížďky, které leckdy bývají odlišné pro osobní a nákladní automobily.

Ještě před pár lety byl výběr pouze mezi navigacemi MapFactor a VDO Dayton. První nebyla mezi českými řidičů kamiónů příliš oblíbená a druhá ta lepší varianta už neexistuje, protože se v roce 2010 začala specializovat na výrobu vybavení do autobusů. Ve stejné době se však do vývoje a výroby navigací pro nákladní automobily začaly zabývá i jiné značky - Garmin, Tom Tom, Mio a další.

Vybrané aktuálně prodávané GPS navigace pro nákladní automobily a trucky:

  • Garmin dezl 770T Lifetime Europe45
  • Tom Tom Trucker 5000 a 6000
  • Mio Spirit 6970 Truck Europe Lifetime

Jak si vybrat nejlepší GPS navigaci pro nákladní automobil

  1. Při výběr přenosné navigace se zaměřte na tyto kritéria:
  2. Velikost a typ displeje
  3. Navigační mapy a způsob jejich aktualizace
  4. Navigační funkce
  5. Příjem dopravních informací
  6. Stojánek, upevnění navigace v autě

Velikost a typ displeje

GPS navigace mají nejčastěji úhlopříčku displeje o velikosti 4,3” nebo 5”, pro nákladní vozidla 6” a 7”. Pro řidiče nákladní automobilů jsou větší displeje rozhodně lepší, jelikož poskytují lepší přehlednost a sledování navigace při řízení. Z hlediska typu rozlišujeme rezistivní a kapacitní displeje. Druhá varianta je kvalitnější a tedy i dražší. Poznáte ji podle skleněného a lesklého povrchu. Umožňuje ovládání více prsty najednou.

Navigační mapy a způsob jejich aktualizace

Navigace mohou obsahovat v základní ceně mapu jednoho státu (např. ČR), mapy omezeného regionů (např. střední Evropa), mapy celé Evropy (cca 45 zemí) ale i mapy několika kontinentů. Navigace zpravidla umožňují dokoupení dalších map zemí a kontinentů. Lepší však je, pokud navigace již v základu obsahuje co nejvíce map. Pro většinu řidičů jsou zásadní mapy evropských zemí.

Další zásadní informací, která by vás měla zajímat je způsob aktualizace map. Jak často k aktualizace dochází? Je zdarma nebo za poplatek? A pokud ano, na kolik taková aktualizace přijde? Například výrobce navigací Garmin nabízí doživotní bezplatné aktualizace všech map.

Navigační funkce

K základním funkcím, které by měla každá kvalitní GPS navigace obsahovat patří například vyhledání trasy přizpůsobené nákladním automobilům dle typu, velikosti, váhy, náklady a rychlosti, zobrazování rychlostních limitů, možnost hledání adres podle orientačních nebo popisných čísel, fulltextové vyhledávání cíle trasy, asistent řazení do jízdních pruhů, apod.

Příjem dopravních informací

Nejlepší jsou navigace vybavené přijímačem dopravních informací, které přijímají aktuální dopravní zprávy a včas vás informují o každé překážce. Přijímaní dopravních informací může být zdarma i za poplatek. Záleží na typu a značce navigace. Pozor na obsažené informace, ne vždy je na ně 100% spolehnutí.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.